כך תממשו את הזכויות המגיעות לכם במסגרת הביטוח הסיעודי

עינת שמואלוביץ5 דקות קריאה
פוליסת ביטוח סיעודי ואיך ממשים אותה?
שתף:

ישראלים רבים מוצאים עצמם מול שוקת שבורה בכל הקשור למימוש זכויות הביטוח הסיעודי שלהם. במשך שנים רבות שילמו כל חודש הרבה מאוד כסף עבור ביטוח סיעודי ובזמן אמת, כאשר באו להפעיל אותו, חברות הביטוח עשו כל שביכולתן להמנע מתשלום הפיצוי שמגיע למבוטחים. הרבה מכך קורה בשל חוסר הידע והבקיאות של המבוטחים בכל סעיפי הביטוח הסיעודי. לכן חשוב מאוד שכל מבוטח ידע את זכויותיו המלאות בבואו לתבוע הפיצוי הסיעודי.

 

מי הוא אדם סיעודי?

על פי התקנות סיעודי הוא אדם שאינו כשיר לבצע בכוחות עצמו פעולות יומיומיות. מי שאינו יכול לקום או לשבת בכוחות עצמו, לשלוט בצרכיו, להתלבש או להתפשט, למשל, ייחשב לסיעודי. עקב כך הוא גם זכאי לקבלת תמיכה, שעשויה להגיע בדרכים שונות, מקבלת גמלת סיעוד חודשית ועד למתן סיוע פרטי בבית או לאשפוז במוסד רפואי. ההוצאות הנדרשות לצורך כך גבוהות מאוד, ומשום כך הן לא כלולות בסל הבריאות. ביטוח סיעודי אמור לספק את ההגנה הזו.

 

ביטוח סיעודי - איך מפעילים אותו?
גם אם רכשתם פוליסת ביטוח סיעודי – חברת הביטוח עלולה לנסות ולהתנער מתשלום

 

הבעיה: חברות הביטוח מנסות לחמוק מתשלום

על פניו, רכישת ביטוח סיעודי אמורה להספיק. במציאות התמונה שונה למדי, ולמרבה הצער חברות הביטוח מנסות למצוא דרכים שונות לחמוק מהתשלום. יש דרכים שונות לעשות זאת, החל מהקביעה לפיה האדם כלל איננו זכאי להפעלת ביטוח סיעודי, ועד להגדרתו כסיעודי, אבל בהיקף נמוך.

 

אלא שגם כאשר חברת הביטוח מעכבת את התשלום או מסרבת לשלם, אין זה אומר שהגענו למבוי סתום. למעשה, אנשים רבים פונים היום לסיוע מקצועי של גורמים בעלי ידע וניסיון. עם הליווי המקצועי הם מגלים שאפשר לממש את הזכויות שמגיעות להם במסגרת הפוליסה שרכשו.

 

כך, למשל, גם במצב שבו חברת הביטוח שולחת מומחה מטעמה לקביעת מידת זכאותו של אדם לקבלת קצבה, חשוב לזכור כי ניגוד האינטרסים קיים וברור. במצבים מעין אלה ניתן לדרוש כי במהלך הבדיקה יהיה נוכח מומחה נוסף, וגם כאשר חברת הביטוח עומדת על סירובה, ניתן לפנות להליכים אחרים, לרבות תביעה משפטית.

 

איך תוכלו לממש את הזכויות המגיעות לכם?

פוליסת ביטוח סיעודי היא הסכם לכל דבר, והיא מגדירה באופן ברור את הקשר בין חברת הביטוח לבין המבוטח. עם זאת, כדי לממש את הזכויות כפי שהוגדרו בפוליסה נדרשת בקשה רשמית הכוללת גם מסמכים רפואיים, חוות דעת מקצועית של המוסד לביטוח לאומי, וכל קבלה או אישור על רכישת ציוד רפואי, כלי עזר או קבלת שירותים סיעודיים כאלה ואחרים.

 

מעורבות של גורם מקצועי בתהליך, גורם בעל רקע רפואי וניסיון במימוש זכויות רפואיות, היא חיונית. במקרים רבים הבירוקרטיה מערימה קשיים ולא מעט אנשים הזכאים לקבלת קצבת סיעוד אינם פועלים כדי לממש אותה פשוט משום שהם לא יודעים איך להתחיל ומה עליהם לעשות.