הטכנולוגיה שעוזרת לשפר את איכות החיים של כבדי הראייה

עודכן 24 יוני, 2018

ההורים המבוגרים סובלים מניוון רשתית (AMD)? הכירו את הפתרונות שישפרו להם את הראייה ואת איכות החיים שאבדה.

פתרונות טכנולוגיים להתמודדות עם לקות ראייה
ראייה ירודה היא לא גזירת גורל

זה קורה לכולנו. כבדרך החיים ההורים שלנו מתבגרים ומזדקנים וגופם גם הוא לא נשאר בריא ונמרץ כבעבר תוך שאנו צופים בהם מאבדים אט אט את עצמאותם ומתחילים להיאבק במשימות יומיומיות בסיסיות. אחת התופעות הפוגעות יותר מכל באיכות חייהם של בני הגיל השלישי היא ללא ספק התנוונות רשתית העין (מחלת ה-AMD). המחלה נחשבת כיום הגורם מספר אחת בעולם המערבי לאיבוד ראייה בקרב גברים ונשים מעל גיל 70 והיא פוגעת בעיקר במרכז הרשתית – החלק האחראי על קריאה, הבחנה בצבעים, זיהוי עצמים, נהיגה והתמצאות כללית במרחב. כתוצאה מהמחלה ראיית האדם כה נפגעת עד שהוא עשוי להידרדר לכבדות ראייה.

 

התאמה לפתרון טכנולוגי לכבדי ראייה תלויה במספר גורמים. מעל 8,906 כבר ביצעו בדיקת התאמה לפתרון טכנולוגי לכבדי ראייה, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות. 

ניתן להתחיל בדיקת התאמה לפתרון טכנולוגי לכבדי ראייה על פי בחירת הקבוצה אליה אתם משתייכים:

 

אם עד היום נחשבה ה- AMD לסוג של גזירת גורל והלוקים בה נאלצו להתרגל לפגיעה דרמטית באיכות חייהם הרי שעם השנים פותחו פתרונות אופטיים וטכנולוגיים מתקדמים וחדשניים שבכוחם לספק לחולה שיפור משמעותי וניכר ביכולות הראייה שלו. כן, רבים לא מודעים לכך אך הבשורה של רופא העיניים המטפל בהורים המבוגרים כי המצב חסר תקנה וכי אין יותר מה לעשות על מנת להציל את הראייה האבודה אינה סוף פסוק, ובשוק קיימים כיום פתרונות חכמים ומתקדמים היכולים לסייע ללוקים במחלה להשיב אליהם יכולות ראייה אבודות תוך שהם מאפשרים לחולים לחזור ולקרוא ספרים, לנהוג, לצפות בטלוויזיה או פשוט להתמצא במרחב ולתפקד באופן רגיל ויומיומי.

 

מי ששמה לה לעצמה כמטרה מבורכת להוביל את השוק בתחום זה היא ללא ספק "אופטיקה געש" הממוקמת בחוצות שפיים בה ניתן למצוא תחת קורת גג אחת מגוון עצום של פתרונות אופטיים וטכנולוגיים מהמתקדמים ביותר בארץ ובעולם, עבור הציבור ההולך ומתרחב של כבדי הראייה. 

 

פתרונות אופטיים – מגוון רחב של  משקפיים יחודיים

בקטגוריית הפתרונות האופטיים במכון תוכלו למצוא מגוון משקפיים טלסקופיים או מיקרוסקופיים. משקפיים אלו מאפשרים לחזור ולזהות עצמים מרחוק, או לחזור לקרוא טקסטים מקרוב. העדשות מותאמות לפי הצורך הספציפי של כל אדם והן יכולות להגיע עם תאורת לד מיוחדת. קיימות גם עדשות בהן ניתן לשנות את הפוקוס לשיפור ראייה למרחקים שונים.

 

פתרונות אלקטרוניים – מכשירי קריאה חכמים

עבור כבדי ראייה שאינם יכולים לעשות שימוש בכל סוג שהוא של משקפיים, מציעים במכון מגוון של מכשירים אלקטרוניים חכמים היכולים להגדיל טקסטים עד פי 70 מגודלם המקורי ובכך להפוך כל ספר או עיתון לברור ונגיש עבור כבדי הראייה. יתרה מכך, בחלק מהמכשירים האלו קיימת בנוסף ליכולת קריאת טקסטים. אגב, לא רק שהמכשירים קלים מאוד לשימוש אלא שהם מגיעים בשתי תצורות לנוחות המשתמשים. האחת, כמכשירים נייחים לשימוש בבית והשנייה, כמכשירים ניידים קלים שניתן לשאת לכל מקום ולשלוף בעת הצורך.

 

לקות ראייה וטכנולוגיה
פתרונות טכנולוגיים מתקדמים מסייעים בהתמודדות עם כבדות ראייה

 

בת אור יחזקאלי, אופטומטריסטית מומחית באופטיקה געש, מסבירה כי בשנים האחרונות ולאור החדשנות המואצת בענף, סוף סוף ניתן לעזור לאנשים שהיו בטוחים שאבדה עבורם התקווה וכבר לא ניתן לעשות למענם דבר. "כשצוות האופטומטריסטים שלנו מבצע בדיקה לפציינט, הוא בודק אותו במשך שעה. לאחר הבדיקה מבצע הצוות התאמה  אישית של פתרונות, כאשר לעיתים ניתן לשלב מספר עזרים יחד המשלימים האחד את השני על מנת לשפר את היכולות שנפגעו ולהחזיר לפציינט את ההנאה והעצמאות בחייו."

 

ד"ר משה מלכין, מנתח ומומחה לרפואת עיניים מספר כי  "במרפאתי, אנו מטפלים במקרים רבים של כבדי ראיה הלוקים ב-AMD ומסייעים להם להאט את קצב התקדמות המחלה. לצערי יש שלב שבו גם הרפואה המתקדמת ביותר אינה יכולה לסייע וברוב המקרים האלו אנו מפנים את החולים להתאמת פתרונות אופטיים וטכנולוגיים מיוחדים המסייעים במקרים רבים לשמור על איכות חיים משופרת, תוך מתן עזרה בתפקוד היומיומי, כגון קריאה, צפייה בטלוויזיה וכדומה."

 

התאמה לפתרון טכנולוגי לכבדי ראייה תלויה במספר גורמים. מעל 8,906 כבר ביצעו בדיקת התאמה לפתרון טכנולוגי לכבדי ראייה, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות. 

ניתן להתחיל בדיקת התאמה לפתרון טכנולוגי לכבדי ראייה על פי בחירת הקבוצה אליה אתם משתייכים:

 

פתרון לכבדי הראייה
עינת מילר
התאמה לפתרון לכבדי ראייה
בחרו את הקבוצה אליה אתם משתייכים