הרחבת המשפחה: כך תתנהלו נכון כלכלית

איתן נוימן5 דקות קריאה
שתף:

 

הצטרפות ילד לתא המשפחתי היא אירוע מרגש אבל גם יקר. אז מה עושים כדי לשמור על תקציב משפחתי מאוזן ואיפה הכי קל להדק את החגורה? הנה כמה הצעות

התהליך המרגש של הריון ולידה מסתיים עם הצטרפות ילד לתא המשפחתי. בין אם מדובר על ילד שני או נוסף, ההורים צריכים להיערך לכך מבחינה כלכלית. בראש ובראשונה, האם ברוב המקרים יוצאת לחופשת לידה וההכנסה שלה נפגעת. על אף דמי הלידה שמגיעים מהמוסד לביטוח לאומי, יש פער בין מה שהמשפחה מכניסה לבין מה שהיא מוציאה ולוקח קצת זמן לסגור אותו.

בנוסף, המתנות שתקבלו בבית החולים כמעט אף פעם לא יספיקו ומהר מאוד תגלו שהגיע הזמן לביקור ברשתות הפארם, התינוקות, הביגוד, הצעצועים והרהיטים. למעשה, זה בעיקר מה שגורם לחוסר איזון בתקציב המשפחתי ובמקרים מסוימים גם עלול להכניס אתכם לסחרור שיהיה קשה לצאת ממנו.

 

אז מה עושים? מתחילים להתנהל כלכלית נכון יותר בהתבסס על כמה עקרונות מפתח:

  1. היעזרו בדוחות שמגיעים מהבנק, חברות אשראי וחברות הביטוח

הכנה להתרחבות התא המשפחתי מתחילה עוד לפני שהתינוק נולד. הטרימסטר האחרון של ההריון דורש מכם למשל להיעזר בדוחות שמגיעים מהבנק, מחברות האשראי ומחברות הביטוח ומחייב פילוח מסודר של ההוצאות. במקביל, זה הרגע לפגישה עם נציגי מחלקת כוח האדם בחברה כדי להבין מי נגד מי בתלוש השכר.

אם תדעו טוב יותר מה ההוצאות האמיתיות של משק הבית וכמובן גם מה ההכנסות, יהיה לכם קל יותר להקצות מקום בתקציב עבור התרחבות התא המשפחתי. במידה ואתם עצמאיים, הקפידו להפריד בין הוצאות הבית והעסק וחשבו גם את אובדן ימי העבודה בימים הראשונים שאחרי הלידה.

 

 

  1. הישארו בשליטה באמצעות טבלת הוצאות

המטרה של שמירה על תקציב מאוזן היא להימנע מחובות ותשלומים מיותרים ולהצליח לחסוך. למזלכם, ניהול תקציב הוא עניין של הרגל ואחרי כמה חודשים כבר לא תבינו איך אפשר להסתדר בלי זה.

בשלב הנוכחי, הדבר הנכון לעשות הוא להישאר בשליטה באמצעות טבלת הוצאות מסודרת. במידה ואקסל זו לא תוכנת המחשב המועדפת עליכם, נסו להיעזר באפליקציות ייעודיות. לא משנה מה תחליטו, זכרו שהתקציב דורש שישמרו עליו כי אחרת קל ללכת לאיבוד בין שלל ההוצאות שעוד יגיעו.

 

  1. קצצו הוצאות מיותרות

בכל משק בית יש עודפים שאותם ניתן לקצץ לקראת התרחבות התא המשפחתי. אם אתם מחפשים איפה להדק את החגורה, התחילו בסעיפי הוצאות כגון פנאי ובילוי, נסיעה ורכב או אפילו ריביות על המינוס והחזרי הלוואות.

זה לא אומר שאתם צריכים להפוך להיות סגפנים, אבל בהחלט שווה מדי פעם לעצור ולבדוק לאן הולך כל הכסף. ברוב המקרים, שיחה קצרה עם הבנק תשפר עבורכם את התנאים ותחסוך מאות שקלים בשנה – שיופנו לילד ולמשפחה.