הילדים גדלו ועזבו את הקן? אנחנו ההורים ממשיכים לעמוד לצדם – גם פיננסית. ועכשיו זה קל מתמיד!

מערכת5 דקות קריאה
שתף:

גם כשהילדים גדלים ועוזבים את הבית, אנחנו יודעים והם יודעים שנמשיך לסייע להם ולתמוך בהם ככל שנוכל, על מנת שיצליחו להגשים את חלומותיהם ותכניותיהם – כי הצלחה שלהם היא הצלחה שלנו. אבל מה עם מתן סיוע כלכלי לא מתאפשר? אלפי בני 60+ כבר גילו את הפתרון המושלם לעזרה במימון ילדיהם: משכנתא הפוכה. איך לא חשבנו על זה קודם?!

 

כולנו מכירים את המושג משכנתא – לקיחת הלוואה לצורך מימון רכישת נכס, המוחזרת בתשלומים, לאורך תקופה הנקבעת מראש. אך עם זאת, מעטים שמעו על משכנתא הפוכה (הידועה גם כ"משכנתא פנסיונית").

אז אם אתם בני 60+ ומחזיקים בבעלותכם נכס, תשמחו בוודאי לגלות כי באפשרותכם ליהנות מהכנסה קבועה, בעזרתה תוכלו לסייע לילדיכם, המתאפשרת הודות לנכס אותו רכשתם ובו השקעתם ממיטב כספכם.

 

מהי משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה – כשמה כן היא. מדובר בתהליך הפוך מתהליך לקיחת הלוואה מגוף פיננסי (בנקים, חברות ביטוח וכו') לשם רכישת נכס ומתן תשלום חודשי לפדיונה. במשכנתא הפוכה בעל הנכס הוא זה המקבל את התשלום בעבור הנכס, בתמורה לשעבודו לגוף הפיננסי, לפי אחוז מסוים מערכו. כך, מקבל בעל הנכס תשלומים בפריסה חודשית (מעין קצבה חודשית), או לחלופין תשלום מלא בעבור הערך המשועבד, המשמשים כמקור הכנסה מיידי או כתוספת חודשית לפנסיה.

בניגוד לאופן פדיון משכנתא רגילה, את ההלוואה המתקבלת ממשכנתא הפוכה ניתן לפרוע בכל עת, בין אם בתשלומים ובין אם בתשלום אחד של הסכום המלא, או באמצעות מכירת הנכס בעתיד. ההחזר הינו גמיש לחלוטין, בקצב שלכם ובזמן שלכם.

יתרונות נוספים בלקיחת משכנתא הפוכה, בזכותם פונים כיום רבים לבחור בפתרון זה, הם העובדה שהנכס נשאר בבעלות הלווה וכי לא נדרשים כל ערבים או הוכחת הכנסות לשם קבלתה! כן, קראתם נכון – אתם נהנים מקבלת הלוואה המשמשת כהכנסה חודשית, ללא כל צורך בוויתור על הנכס או בהשגת ערבים להחזרת ההלוואה.

 

כך בני 60+ מגשימים כיום חלומות לילדיהם (ולעצמם)

משכנתא הפוכה הפכה אם כך לאחד הפתרונות הפיננסיים המבוקשים והאהודים ביותר בקרב בני 60+, המעוניינים במקור הכנסה נוסף לאורך תקופה או באופן חד פעמי.

ההכנסה המתקבלת לאחר לקיחת המשכנתא ההפוכה משמשת את בעל הנכס הבוחר במשכנתא זו להגשמת חלומות ולמימוש תכניות שלא היו ברות השגה עד כה. כשמדובר בעזרה לילדים, משמשת המשכנתא ההפוכה למימון לימודים, עזרה ברכישת דירה, מתנת חתונה, מתנה להולדת הנכדים ועוד. כך, בכל תקופה בה מעוניינים לעזור לילדים מבחינה כלכלית, גם כשאין מספיק כסף בנמצא, ניתן בקלות להשיגו, לפנק את הילדים ולעזור להם בהשגת מטרותיהם ובהגשמת חלומותיהם.

עם זאת, בוחרים רבים ליהנות גם בעצמם מהקצבה המתקבלת ולנצלה לטובת חופשה מפנקת, שיפוץ הבית, שדרוג איכות החיים ואף לטובת מעבר לבית אבות מפנק, בו יוכלו להתגורר בנחת להמשך חייהם.

 

אז איך מקבלים משכנתא הפוכה?

תהליך קבלת המשכנתא ההפוכה פשוט ביותר ואינו דומה כלל לתהליך המורכב של לקיחת משכנתא רגילה.

על מנת לקבל משכנתא הפוכה, כל שנדרש הוא בחינת שוויו של הנכס הנמצא בבעלות המבקש, על ידי הגוף הפיננסי וכמו כן בירור גילו של הלווה. שני גורמים אלו בלבד יעניקו למבקשי המשכנתא ההפוכה את הקצבה בעזרתה יוכלו לשדרג את חייהם של ילדיהם, לסייע להם בכל שנדרש וביתרה אף לשדרג את חייהם שלהם.

גובה ההלוואה שתתקבל ינוע בין 15% ועד ל 50% (גופים פיננסיים מסויימים עשויים להציע אף יותר), בהתאם לשווי הנכס, כפי שנקבע על ידי שמאי ובהתאם לגילו של מבקש ההלוואה.

חשוב להדגיש כי בטרם לקיחת משכנתא הפוכה, כמו בכל צעד פיננסי משמעותי, מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע מורשים, המומחים בתחום זה, שביכולתם לספק למבקש המשכנתא את כל המידע הרלוונטי, לבחון עבורו את כדאיות לקיחת המשכנתא ולהדריכו כיצד להתנהל בעת הגשת הבקשה ולאחר קבלת הכסף.

 

"ילדים הם שמחה, ילדים הם ברכה" והאושר שלהם הוא האושר שלנו. אז כשמעוניינים לתת להם את הטוב ביותר וכשנדרש להם סיוע כספי, יכולים בני 60+ לעשות זאת בקלות ולהעניק לילדיהם את העזרה הנחוצה להם, גם אם לא כל הסכום הנדרש נמצא בהישג יד. משכנתא הפוכה – כך תגשימו לילדיכם את החלומות.

 

שתף: