דרכון פורטוגלי - הזדמנות לאלפי ישראלים ליהנות מאזרחות במדינה השייכת לאיחוד האירופאי

אורית ברמן
עודכן 17 יוני, 2019

מי שמחזיק בדרכון פורטוגלי יכול להתגורר, ללמוד, לעבוד ולסחור בכל מדינה אחרת ששייכת לאיחוד האירופי

אלפי ישראלים שועטים אל עבר הדרכון האירופאי הנכסף לפני שההזדמנות תיסגר על ידי השלטונות. במהלך שנת 2015 הצטרפה פורטוגל לספרד ובחרה לתקן עוולה היסטורית מתקופת גירוש יהודי ספרד ופורטוגל. אלפי ישראלים בעלי היסטוריה משפחתית מאזור פורטוגל, מגלים את היתרונות שבהוצאת דרכון פורטוגלי, לא רק בשל נתוני המדינה המדהימים, אלא גם – אם לא בעיקר – בשל שייכותה של פורטוגל לאיחוד האירופי, מה שאומר שמי שמחזיק בדרכון פורטוגלי יכול להתגורר, ללמוד, לעבוד ולסחור בכל מדינה אחרת ששייכת לאיחוד האירופי.

 

זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי תלויה במספר גורמים, כמו לאיזה קבוצת גיל אתה שייך. מעל 43,223 ישראלים כבר ביצעו בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות. ניתן להריץ בדיקת זכאות הוצאת דרכון פורטוגלי על ידי בחירת קבוצת גילך:

 

 

חשוב לציין שהדרך הכי טובה לבדוק אם מגיע לכם דרכון אירופאי היא שבעל מקצוע מומחה בתחום יערוך עבורכם את הבדיקה – גם כדי לזרז תהליכים בירוקרטיים ובמיוחד כדי שלא תעשו טעות כזו או אחרת שתמנע מכם בכלל קבלה של הדרכון. 

 

דרכון פורטוגלי – כל היתרונות של אזרחות אירופאית, בקלות

חלק ממדינות אירופה חתומות על הסכם וחברות באיחוד האירופי, מה שאומר שאזרחים של מדינה אחת שהיא חברה באיחוד האירופי, הם בעלי זכויות (לרבות מגורים, לימודים – לעיתים ללא תשלום כלל, ועבודה) בכל מדינה אחרת שהיא חברה באיחוד. מדינות שהן חברות באיחוד האירופי למשל, הן איטליה, הולנד, צרפת, גרמניה, שוודיה, פינלנד, פולין, צ'כיה, רומניה, ועוד רבות. גם ספרד ופורטוגל הן חברות באיחוד האירופי, מאז שנת 1986. מעניין אולי להזכיר, כי הממלכה המאוחדת (אנגליה), שהייתה חברה באיחוד האירופי מאז 1973, פרשה ממנו לאחרונה בתהליך שמכונה ה"ברקזיט".

 

בשנים האחרונות חל שינוי בגישת פורטוגל להפקת דרכון פורטוגלי, או אזרחות פורטוגלית, בעיקר עבור ישראלים שהם צאצאים של יהודים פורטוגלים שגורשו מהמדינה בתקופת גירוש יהודי ספרד ופורטוגל. זו הזדמנות להפיק דרכון פורטוגלי בהליך מזורז ופשוט, וליהנות מאזרחות אירופאית לכל דבר ועניין.

 

דרכון פורטוגלי
בשנים האחרונות חל שינוי בגישת פורטוגל להפקת דרכון פורטוגלי, או אזרחות פורטוגלית, בעיקר עבור ישראלים שהם צאצאים של יהודים פורטוגלים שגורשו מהמדינה בתקופת גירוש יהודי ספרד ופורטוגל. זו הזדמנות להפיק דרכון פורטוגלי בהליך מזורז ופשוט, וליהנות מאזרחות אירופאית לכל דבר ועניין

 

היתרונות של דרכון פורטוגלי (או אזרחות פורטוגלית), הם רבים. פורטוגל היא מדינה אירופאית יפהפייה ומתפתחת, בעלת אפשרויות מבטיחות ללימודים, מגורים, ועסקים. אבל מעבר ליתרונות הרבים שבהוצאת אזרחות פורטוגלית, חשוב לזכור כי היתרונות של בעלות על דרכון מטעם אחת ממדינות האיחוד האירופי הם רבים – בעלי דרכון פורטוגלי רשאים להיכנס לכל מדינות האיחוד ללא ויזה, כמו גם לגור בהן וללמוד בהן. במדינות רבות באיחוד האירופי לימודים אקדמיים ניתנים לאזרחי האיחוד האירופי במחירים מופחתים או בחינם. בעלי דרכון מטעם כל אחת ממדינות האיחוד האירופי רשאים להיכנס לארצות הברית ללא הוצאת ויזה, ומאפשר כניסה למדינות שהכניסה אליהן לבעלי דרכון ישראלי בלבד אינה מותרת. כאמור, כאזרחים של מדינת האיחוד האירופי, ניתן להתגורר, לעבוד באופן קבוע או לנהל עסקים עצמאיים, לרכוש ולסחור בנדל"ן או לטייל ללא הגבלה – בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, כמו גם בשאר העולם כבעלי אזרחות אירופאית.

 

איך מפיקים דרכון פורטוגלי?

ניראה כי הדרך להפקת דרכון פורטוגלי היא קצרה וקלה היום יותר מאי פעם. בזכות התיקון החדש לחוק (מאז ינואר 2015), המאפשר לצאצאי אנוסי ומגורשי ספרד ופורטוגל להפיק דרכון פורטוגלי בהליך מקוצר, ישראלים ויהודים רבים בארץ ובעולם, הם זכאים לדרכון פורטוגלי או לקבלת אזרחות מטעם המדינה. הדרכון הפורטוגלי מאפשר החזקתו לצד כל אזרחות נוספת שיש לכם, ללא הגבלה.

 

זכאים להגיש בקשה לדרכון פורטוגלי מי שיכול להוכיח שהוא צאצא למשפחה ממגורשי ספרד ופורטוגל. מכיוון שהוכחת עניין כזה היא לא פעם בעייתית, די להוכיח קשר קלוש לאזור, כמו שם משפחה מזרחי או מוצא מאחת ממדינות האזור, ביניהן תורכיה, יוון, מרוקו, לבנון, אלג'יר, מצרים, לוב, ולעיתים אפילו מקהילות ספרדיות במדינות מזרח אירופה.

 

בניגוד לתהליך ההפקה של דרכון ספרדי (גם ספרד מאפשרת כעת הפקת דרכון למגורשיה, אם כי במרבית המקרים מי שהוא צאצא למשפחה ממגורשי ספרד, יוכל לקבל דרכון פורטוגלי מפני שהרוב המכריע של יהודי ספרד גורשו בתחילה לפורטוגל ורק חמש שנים לאחר גירוש ספרד – גורשו כל היהודים גם מפורטוגל) פורטוגל אינה דורשת נוכחות פיזית של מבקש הדרכון בעת הפקתו – כל מבקש דרכון פורטוגלי יכול לעבור את הליך ההפקה של הדרכון מבלי לנסוע לפורטוגל. המדינה אף אינה מבקשת הוכחת שליטה בשפה הפורטוגזית כך שהדרישות לקבלת הדרכון מבוססות בעיקר על השורשים המשפחתיים.

 

התהליך להפקת דרכון פורטוגלי מתחיל בקבלת אישור עקרוני מטעם הקהילה היהודית בפורטוגל, שתבחן את הקשר הנטען בין מבקש האזרחות ליהדות פורטוגל. לאח קבלת אותו אישור עקרוני, מוגשים המסמכים לרשות האוכלוסין בפורטוגל, לקבלת מספר זהות פורטוגלי. לאחר קבלת תעודת זהות פורטוגלית – ניתן להפיק דרכון פורטוגלי בשגרירות פורטוגל בישראל.

 

הפקת דרכון פורטוגלי – בקשו ליווי מקצועי, לתהליך פשוט ונוח

בעלי מקצוע רבים, עורכי דין ומומחים בהפקת דרכון פורטוגלי, מציעים ליווי מקצועי בתהליך ההפקה של דרכון פורטוגלי, כולל ניהול תהליך איסוף המסמכים הנדרשים והגשת הבקשות לרשויות השונות בפורטוגל. חלק מנותני השירות מציעים בדיקה ראשונית מהימנה לזכאותכם לדרכון פורטוגלי, וחלק מציעים התקדמות בתשלומים בהתאם להתקדמות בקבלת האזרחות. הבחירה בליווי מקצועי בתהליך בחינת הזכאות והגשת הבקשות לדרכון פורטוגלי מקצרת, מקלה, ומגדילה את סיכויי ההצלחה של ההליך שלכם, וכל זאת, בעלויות לא גבוהות. מומלץ לבחור בליווי מקצועי בתהליך, שיסייע באיסוף המסמכים המתאימים ובהוכחת הקשר שלכם ליהדות פורטוגל של לפני גירוש יהודי המדינה, ויבטיח קבלת דרכון פורטוגלי, על כל ההטבות, האפשרויות והדלתות שייפתחו בפניכם כאזרחי מדינת האיחוד האירופי.

 

זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי תלויה במספר גורמים, כמו לאיזה קבוצת גיל אתה שייך. מעל 43,223 ישראלים כבר ביצעו בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות. ניתן להריץ בדיקת זכאות הוצאת דרכון פורטוגלי על ידי בחירת קבוצת גילך:

 

 

זכאות לדרכון פורטוגלי
עינת מילר
האם אתה זכאי לדרכון פורטוגלי?
בחר את קבוצת גילך לבדיקה