מתי בפעם האחרונה בדקתם כמה אתם מפסידים בקרן ההשתלמות שלכם?

עודכן 12 אוקטובר, 2018

הידעתם? דמי הניהול בקרנות ההשתלמות בשוק, נעות בטווח עצום של עלויות – ומדובר בהוצאה משמעותית, שהוזלה שלה תהפוך את החיסכון שלכם יעיל יותר – בלי אותיות קטנות, בלי תהליך בירוקרטי מסובך ובלי אבדן זכויות.

קרן השתלמות היא ממוצרי החיסכון הפופולאריים בישראל. אבל חשוב לדעת כי מי שלא בוחר את קרן ההשתלמות שלו בתשומת לב מאבד אלפי שקלים לאורך חיי הקרן בגלל תשלום דמי ניהול גבוהים. אם אתם לא יודעים כמה דמי ניהול אתם משלמים על קרן ההשתלמות שלכם – המאמר הזה הוא עבורכם. הרפורמה בניוד מוצרי החיסכון בישראל מאפשרת לכם להעביר את קרן ההשתלמות שלכם תחת תנאים, עמלות, ושיעורי דמי ניהול משופרים. בתי ההשקעות מוכנים לעשות הרבה כדי שתעבירו את קרן ההשתלמות שלכם אליהם.

 

זכאות להוזלת דמי הניהול תלויה במספר גורמים, כמו ותק קרן ההשתלמות. מעל 31,317 ישראלים כבר ביצעו בדיקת זכאות להוזלת דמי הניהול, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות.

ניתן להתחיל בדיקת זכאות להוזלת דמי הניהול בקרן ההשתלמות על ידי בחירת מספר השנים שיש לך קרן השתלמות:

 

קרן השתלמות – מוצר חיסכון אטרקטיבי במיוחד

קרן השתלמות היא מוצר חיסכון לטווח ארוך, המעניק הטבות מס ומאפשר השתתפות של המעביד (עבור שכירים) בחיסכון, כמו ביטוח מנהלים או חיסכון לפנסיה – רק שבניגוד למוצרים אלה, קרן השתלמות מאפשרת נזילות של כספי החיסכון, החל משש שנים לאחר תחילת החיסכון.

 

כשאנחנו עומדים על סף בחירת עבודה חדשה או חתימה על הסכם עבודה הכולל הפקדות לקרן השתלמות, לא תמיד אנחנו מוצאים את הזמן לנהל גם את הפרטים הקטנים – כמו למשל, באיזה בית השקעות תנוהל קרן ההשתלמות שלנו. לפעמים, אנחנו פועלים על פי המלצות או מפעילים בתי השקעות שחלק ממוצרי ההשקעה שלנו כבר מנוהלים בהם – וגרוע מכך, לפעמים אנחנו פשוט מקבלים את המלצות המעביד – שבחלק מהפעמים, ממליץ על קרן השתלמות מתוך אינטרס אישי או אמונה אישית – כמובן, שבמקרים כאלה לא מדובר על המלצה מקצועית שמשרתת את אינטרס החוסך מתוך היכרות עם האלטרנטיבות.

 

הידעתם? דמי הניהול בקרנות ההשתלמות בשוק, נעות בטווח עצום של עלויות – ומדובר בהוצאה משמעותית, שהוזלה שלה תהפוך את החיסכון שלכם יעיל יותר – בלי אותיות קטנות, בלי תהליך בירוקרטי מסובך ובלי אבדן זכויות. פשוט מאוד – מניידים את קרן ההשתלמות לבית השקעות שיספק לכם תנאי חיסכון טובים יותר – וחוסכים יותר. כל שתצטרכו לעשות הוא לאתר את קרן השתלמות העדיפה לכם – ולבקש ניוד. קרן ההשתלמות שלכם תועבר לבית ההשקעות שבחרתם, והשורה התחתונה להפקדה בכל חודש – תגדל.

 

מה גובה דמי הניהול שאתם משלמים, ולמה חשוב לשקול ניוד קרן השתלמות לחיסכון בתנאים טובים יותר?

בישראל, מקובל לגבות דמי ניהול מהצבירה (כלומר, מהסכום הכולל שהצטבר בתכנית החיסכון) ודמי ניהול מהפקדה (כלומר, בכל פעם שמבוצעת הפקדה – חלק ממנה נגרע מהסכום הצבור). טווח העלויות של דמי הניהול הוא בדרך כלל בין 0.15% ל – 0.96%.

 

בואו נדבר במספרים – נניח שבקרן ההשתלמות שלכם נחסכו כבר 75,000 ₪, ואתם לא מבצעים הפקדות נוספות לקרן. באופן שנתי, בהנחה שהסכום קבוע (מה שהוא כמובן לא המקרה, מפני למשל במהלך שנת 2017, התשואה הממוצעת לקרנות ההשתלמות בארץ עמדה על כ – 5.5%), זה מה שתשלמו כדמי ניהול לבית ההשקעות שמנהל את קרן ההשתלמות שלכם על פני 20 שנה בסה"כ:

 

במקרה של דמי ניהול בשיעור 0.15% מהצבירה – 2,250 ש"ח

במקרה של דמי ניהול בשיעור של 0.96% מהצבירה – 14,400 ₪

את שיעור דמי הניהול שנגבה בקרן ההשתלמות שלכם, תוכלו לגלות בדו"חות הרבעוניים או השנתיים שאתם מקבלים מבית ההשקעות.

 

איך מניידים קרן השתלמות וחוסכים את העלויות המיותרות?

בשנת 2008 נכנסו לתוקפן "תקנות הניוד", המאפשרות באופן גורף להעביר כספים בין שתי קרנות השתלמות (או בכלל, בין שני מוצרי חיסכון לטווח ארוך מאותו סוג). כל שתצטרכו לעשות הוא לבחור – דרך השוואה מקוונת (למשל באתר מיי גמל נט) או דרך המלצות ובירורים.

 

זכאות להוזלת דמי הניהול תלויה במספר גורמים, כמו ותק קרן ההשתלמות. מעל 31,317 ישראלים כבר ביצעו בדיקת זכאות להוזלת דמי הניהול, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות.

ניתן להתחיל בדיקת זכאות להוזלת דמי הניהול בקרן ההשתלמות על ידי בחירת מספר השנים שיש לך קרן השתלמות:

 

 

 

עינת מילר
בדוק זכאות להוזלת דמי הניהול
כמה שנים ברשותך קרן השתלמות