מתי בפעם האחרונה בדקתם כמה אתם מפסידים בקופת הגמל שלכם?

אורית ברמן
עודכן 25 מאי, 2022

קופת גמל היא ממוצרי החיסכון שהיו הכי נפוצים עד לפני עשר שנים. הרבה ישראלים לא שמים לב לביצועים ולדמי הניהול של קופות הגמל שלהם ומאבדים עשרות אלפי שקלים לאורך חיי הקופה במיוחד בגלל תשלום דמי ניהול גבוהים. אם אתם לא יודעים כמה דמי ניהול אתם משלמים על קופת הגמל שלכם – המאמר הזה הוא עבורכם. הרפורמה בניוד מוצרי החיסכון בישראל מאפשרת לכם להעביר את קופת הגמל שלכם באופן מאוד פשוט, ללא עלות ותחת תנאים ושיעורי דמי ניהול משופרים. בתי ההשקעות יהיו מוכנים לעשות הרבה כדי שתעבירו את קופת הגמל שלכם אליהם.

 

זכאות להוזלת דמי הניהול תלויה במספר גורמים, כמו ותק קופת הגמל. מעל 31,317 ישראלים כבר ביצעו בדיקת זכאות להוזלת דמי הניהול, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות.

 

ניתן להתחיל בדיקת זכאות להוזלת דמי הניהול בקופת הגמל על ידי בחירת מספר השנים שיש לך קופת גמל:

 

קופת גמל – מוצר חיסכון אטרקטיבי במיוחד

קופת גמל היא מוצר חיסכון לטווח ארוך, המעניק הטבות מס ומאפשר השתתפות של המעביד (עבור שכירים) בחיסכון, כמו ביטוח מנהלים או חיסכון לפנסיה – רק שבניגוד למוצרים אלה, קופת גמל שנפתחה לפני ינואר 2008 מאפשרת נזילות של כספי החיסכון.

 

שבחרנו את קופת הגמל אליה נחסוך, לא תמיד אנחנו מצאנו את הזמן לנהל גם את הפרטים הקטנים – כמו למשל, באיזה בית השקעות תנוהל קופת הגמל שלנו. לפעמים, אנחנו פועלים על פי המלצות או מפעילים בתי השקעות שחלק ממוצרי ההשקעה שלנו כבר מנוהלים בהם – וגרוע מכך, לפעמים אנחנו פשוט מקבלים את המלצות המעביד – שבחלק מהפעמים, המליץ על קופת גמל מתוך אינטרס אישי או אמונה אישית – כמובן, שבמקרים כאלה לא מדובר על המלצה מקצועית שמשרתת את אינטרס החוסך מתוך היכרות עם האלטרנטיבות.

 

הידעתם? דמי הניהול בקופות הגמל בשוק, נעות בטווח עצום של עלויות – ומדובר בהוצאה משמעותית, שהוזלה שלה תהפוך את החיסכון שלכם יעיל יותר – בלי אותיות קטנות, בלי תהליך בירוקרטי מסובך ובלי אובדן זכויות. פשוט מאוד – מניידים את קופת הגמל לבית השקעות שיספק לכם תנאי חיסכון טובים יותר – ופשוט חוסכים יותר. כל שתצטרכו לעשות הוא לאתר את קופת גמל העדיפה לכם – ולבקש ניוד. קופת הגמל שלכם תועבר לבית ההשקעות שבחרתם ללא עלות ובתוך ימים ספורים, והשורה התחתונה אתם תחסכו אלפי שקלים.

 

מה גובה דמי הניהול שאתם משלמים, ולמה חשוב לשקול ניוד קופת גמל לחיסכון בתנאים טובים יותר?

בישראל, מקובל לגבות דמי ניהול מהצבירה (כלומר, מהסכום הכולל שהצטבר בתכנית החיסכון) ודמי ניהול מהפקדה (כלומר, בכל פעם שמבוצעת הפקדה – חלק ממנה נגרע מהסכום הצבור). טווח העלויות של דמי הניהול הוא בדרך כלל בין 0.5% ל – 2%.

 

בואו נדבר במספרים – נניח שבופת הגמל שלכם נחסכו כבר 500,000 ₪, ואתם לא מבצעים הפקדות נוספות לקופה. באופן שנתי, בהנחה שהסכום קבוע , זה מה שתשלמו כדמי ניהול לבית ההשקעות שמנהל את קופת הגמל שלכם על פני 5 שנים בסה"כ:

 

במקרה של דמי ניהול בשיעור 0.5% מהצבירה – 13,628 ש"ח

במקרה של דמי ניהול בשיעור של 2% מהצבירה – 52,159 ש"ח

את שיעור דמי הניהול שנגבה בקופת הגמל שלכם, תוכלו לגלות בדו"חות הרבעוניים או השנתיים שאתם מקבלים מבית ההשקעות.

 

איך מניידים קופת גמל וחוסכים את העלויות המיותרות?

בשנת 2008 נכנסו לתוקפן "תקנות הניוד", המאפשרות באופן גורף להעביר כספים בין שתי קופות הגמל (או בכלל, בין שני מוצרי חיסכון לטווח ארוך מאותו סוג). כל שתצטרכו לעשות הוא לבחור – דרך השוואה מקוונת (למשל באתר מיי גמל נט) או דרך המלצות ובירורים.

 

זכאות להוזלת דמי הניהול תלויה במספר גורמים, כמו ותק קופת גמל. מעל 31,317 ישראלים כבר ביצעו בדיקת זכאות להוזלת דמי הניהול, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות.

 

ניתן להתחיל בדיקת זכאות להוזלת דמי הניהול בקופת הגמל על ידי בחירת מספר השנים שיש לך קופת גמל:

 

 

 

עינת מילר
בדוק זכאות להוזלת דמי הניהול
כמה שנים ברשותך קרן השתלמות