חלון הזדמנויות לקבלת אזרחות פורטוגלית - אתם שם?

אורית ברמן
עודכן 19 נובמבר, 2019

מי שמחזיק באזרחות ודרכון פורטוגליים יכול להתגורר, ללמוד, לעבוד ולסחור בפורטוגל ובכל מדינה אחרת ששייכת לאיחוד האירופי

 

זה לא חדש שיש כיום אפשרויות שונות עבור ישראלים לקבל אזרחות של מדינה אחרת. עם הטענות הרבות על יוקר המחייה, על הממשלה שלא רואה את האזרח הקטן ובאופן כללי עם תחושה לא מאד חיובית בנוגע לחיים בישראל – אין ספק שההזדמנות לקבלת אזרחות נוספת מעניקה ניצוץ של תקווה ולכן לא מעט ישראלים פונים אליה ובוחנים אותה לעומק.

 לפני מספר שנים יצאה ממשלת פורטוגל בבשורה גדולה וחשובה, על פיה צאצאים לאלה שגורשו מספרד מהלך שנות תור הזהב, הוגלו מספרד לפורטוגל וגורשו גם משם – יהיו זכאים לאזרחות פורטוגלית ובזכות ניסיון לבצע תיקון של העם הפורטוגלי – יוכלו צאצאים אלה להפוך לאזרחים שווי ערך וזכויות בפורטוגל עצמה ובעקבותיה – גם באירופה ובעולם כולו.

 

זכאות להנפקת אזרחות פורטוגלית תלויה במספר גורמים, כמו לאיזה קבוצת גיל אתה שייך. מעל 47,645 ישראלים כבר ביצעו בדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות. ניתן להריץ בדיקת התאמה ראשונית ממש כאן:

 

 

מה הביא איתו השינוי החוקתי בפורטוגל?

הבשורה של הממשלה הפורטוגלית הריצה אנשים רבים אל הארכיונים המשפחתיים ואל תיקי המסמכים של בני המשפחה, גם אלה שכבר אינם בחיים. יתרה מכך – ממשלת פורטוגל פרסמה רשימה ארוכה של שמות משפחה שהעלתה בעצמה מהארכיון הלאומי, שמות משפחה שבסבירות גבוהה לקחו חלק, בעל כורכם, בגירוש ספרד. מהרשימות עלו שמות רבים של משפחות ממוצא מזרחי בישראל, מה שגרם למרוץ אמיתי אל החברות ואל משרדי עורכי הדין שנמצאים בקשר הדוק ויומיומי עם גורמים רשמיים בפורטוגל ודרכם אפשר לבדוק את הסיכויים לקבל את האזרחות המיוחלת ואת הדרכון הנכסף. ההודעה הרשמית הגיעה אי שם במהלך שנת 2015 ומאז זכו בזכותה אלפי משפחות ישראליות באזרחות פורטוגלית.

 

חלון הזדמנויות לאזרחות אירופאית בפורטוגל המרהיבה

 

למה הרבה אנשים רוצים אזרחות ודרכון פורטוגליים?

הדרכון הפורטוגלי הוא בעצם כרטיס מעבר ל-185 מדינות בעולם וכך בעצם מי שמחזיק בו הופך לא רק לאזרח אירופה, אלא גם לאזרח העולם הגדול.
אנשים אלה יכולים להתגורר, ללמוד, לעבוד ולסחור בפורטוגל ובכל מדינה אחרת ששייכת לאיחוד האירופי. אם יתרון זה לא מספיק על מנת להתחיל במהרה את תהליך בחינת הזכאות – כדאי להבין את החשיבות של אזרחות אירופאית. מאז החלת האיחוד האירופאי הפכו המדינות האירופאיות בעצם לגוש אחד שמאפשר לאזרחיהן לנוע בחופשיות בכל רחבי הגוש – לעבור ממדינה למדינה, לעבוד בכל אחת מהמדינות וגם להתגורר היכן שיחפצו. המחשבה על מגורים, לימודים ועבודה ברחבי אירופה מפתה מאד את הישראלים, בעיקר את אלה ששמות המשפחה שלהם הופיעו ברשימת השמות של ממשלת פורטוגל. היתרון הנוסף הוא האפשרות להיכנס לגבולותיה של ארצות הברית ללא הצורך בהנפקת ויזה.

 

בעקבות הבחירות בפורטוגל – כדאי להזדרז!

אמנם כבר ארבע שנים שהתהליך נמשך ואנשי המקצוע שהוסמכו באופן רשמי לטפל בבקשות ובבחינות הזכאות לאזרחי ישראל מוצפים בעבודה – אך אין לדעת האם הבחירות שהיו לאחרונה בפורטוגל יביאו עימן שינוי חוקתי נוסף שלא יאפשר את המשך הענקת האזרחות. יחד עם זאת, מי שכבר הגיש מסמכים או בקשה רשמית וממתין כעת, גם אם רק לתשובה ראשונית, נחשב לכזה שכבר החל את התהליך וגם אם יהיה שינוי שיקפיא את המשך ההליכים – סביר מאד להניח שהוא לא יהיה תקף עבור מי שכבר החל אותו. מי שיתמהמה ולא יגיש את הבקשה הרשמית או את טפסי בחינת הזכאות יישאר בחוץ ויחמיץ הזדמנות פז שלא בטוח שתחזור על עצמה אי פעם. עכשיו זה הזמן להגיש את הבקשה ולהמתין לתשובה הרשמית של הגופים שהוסמכו על ידי ממשלת פורטוגל לטפל בגל הבקשות שמופנות בעקבות רשימת השמות שפורסמה.

 

אז מה עושים כדי להתקדם?

ברחבי רשת האינטרנט קיים מידע רב בנושא שפורסם על ידי הממשלה הפורטוגלית וישנם גופים שתפקידם לבחון את הזכאות של הישראלים, לתת מענה על שאלות או בירורים וכמובן לטפל בהמון הבקשות המוגשות מדי יום. אלה הגופים שצריך לפעול מולם לאחר וידוא שהם מוסמכים ורשמיים. אין אפשרות (וגם כלל לא כדאי) לבצע את התהליך לבד, שכן כל פרט טכני קטן שלא יוגש כמו שצריך עלול לגרור תשובה שלילית. אנשי מקצוע יידעו להנחות כל אחד שניגש לתהליך בדיוק מה צריך לעשות, וכמובן יידעו לתת את ההמלצות הטובות ביותר על מנת להגשים את החלום הפורטוגלי והאירופאי של האזרח הישראלי.

 

זכאות להנפקת אזרחות פורטוגלית תלויה במספר גורמים, כמו לאיזה קבוצת גיל אתה שייך. מעל 47,645 ישראלים כבר ביצעו בדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות. ניתן להריץ בדיקת התאמה ראשונית ממש כאן:

 

 

זכאות לדרכון פורטוגלי
עינת מילר
האם אתה זכאי לדרכון פורטוגלי?
בחר את קבוצת גילך לבדיקה