זה הזמן הטוב ביותר להתחיל בהליך הוצאת אזרחות ודרכון פורטוגלי

אורית ברמן
עודכן 5 יולי, 2022

מי שמחזיק באזרחות ודרכון פורטוגלי יכול להתגורר, ללמוד, לעבוד ולסחור בפורטוגל ובכל מדינה אחרת ששייכת לאיחוד האירופי.

ישראלים רבים שועטים אל עבר האזרחות והדרכון האירופאי הנכספים. במהלך שנת 2015 הצטרפה פורטוגל לספרד ובחרה לתקן עוולה היסטורית מתקופת גירוש יהודי ספרד ופורטוגל. אלפי ישראלים בעלי היסטוריה משפחתית מאזור פורטוגל, מגלים את היתרונות שבהנפקת אזרחות פורטוגלית, לא רק בשל נתוני המדינה המדהימים, אלא גם בשל שייכותה של פורטוגל לאיחוד האירופי, מה שאומר שמי שמחזיק באזרחות פורטוגלית יכול להתגורר, ללמוד, לעבוד ולסחור בכל מדינה אחרת ששייכת לאיחוד האירופי.

 

זכאות להנפקת אזרחות פורטוגלית תלויה במספר גורמים, כמו לאיזה קבוצת גיל אתה שייך. ישראלים רבים כבר ביצעו בדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות. ניתן להריץ בדיקת התאמה ראשונית להנפקת אזרחות פורטוגלית:

 

 

חשוב לציין שהדרך הכי טובה לבדוק אם מגיעה לכם אזרחות אירופאית היא שחברה המתמחה בתחום תערוך עבורכם את הבדיקה – רצוי כזו שיש לה מחלקה גנאלוגית – גם כדי למנוע טעויות שיפגעו בטיפול בבקשה או בתוצאות הבדיקה, וגם כדי לזרז תהליכים בירוקרטיים בהוכחת הזכאות בהמשך.

 

אזרחות פורטוגלית – כל היתרונות של אזרחות אירופאית

חלק ממדינות אירופה חתומות על הסכם וחברות באיחוד האירופי, מה שאומר שאזרחים של מדינה אחת שהיא חברה באיחוד האירופי, הם בעלי זכויות (לרבות מגורים, לימודים – לעיתים ללא תשלום כלל, ועבודה) בכל מדינה אחרת שהיא חברה באיחוד. מדינות שהן חברות באיחוד האירופי למשל, הן איטליה, הולנד, צרפת, גרמניה, שוודיה, פינלנד, פולין, צ'כיה, רומניה, ועוד רבות. גם ספרד ופורטוגל הן חברות באיחוד האירופי, מאז שנת 1986. מעניין אולי להזכיר, כי הממלכה המאוחדת (אנגליה), שהייתה חברה באיחוד האירופי מאז 1973, פרשה ממנו לאחרונה בתהליך שמכונה ה"ברקזיט".

 

בשנים האחרונות חל שינוי בגישה של ממשלת פורטוגל להנפקת אזרחות ודרכון פורטוגלי, בעיקר עבור ישראלים שהם צאצאים של יהודים פורטוגלים שהיו אזרחי המדינה בתקופת גירוש ספרד ופורטוגל.

 

דרכון פורטוגלי
בשנים האחרונות חל שינוי בגישת פורטוגל להנפקת דרכון פורטוגלי, או אזרחות פורטוגלית, בעיקר עבור ישראלים שהם צאצאים של יהודים פורטוגלים שגורשו מהמדינה בתקופת גירוש יהודי ספרד ופורטוגל. זו הזדמנות להנפיק אזרחות ודרכון פורטוגלי וליהנות מאזרחות אירופאית לכל דבר ועניין

 

היתרונות של אזרחות פורטוגלית (או דרכון פורטוגלי), הם רבים. פורטוגל היא מדינה אירופאית יפהפייה ומתפתחת, בעלת אפשרויות מבטיחות ללימודים, מגורים, ועסקים. אבל מעבר ליתרונות הרבים שבהוצאת אזרחות פורטוגלית, חשוב לזכור כי היתרונות של בעלות על אזרחות ודרכון מטעם אחת ממדינות האיחוד האירופי הם רבים – בעלי אזרחות ודרכון פורטוגלי רשאים להיכנס לכל מדינות האיחוד ללא ויזה, כמו גם לגור בהן וללמוד בהן. במדינות רבות באיחוד האירופי לימודים אקדמיים ניתנים לאזרחי האיחוד האירופי במחירים מופחתים או בחינם. בעלי אזרחות ודרכון מטעם כל אחת ממדינות האיחוד האירופי רשאים להיכנס לארצות הברית ללא הוצאת ויזה, ומאפשר כניסה למדינות שהכניסה אליהן לבעלי דרכון ישראלי בלבד אינה מותרת. כאמור, כאזרחים של פורטוגל, ניתן להתגורר, לעבוד באופן קבוע או לנהל עסקים עצמאיים, לרכוש ולסחור בנדל"ן או לטייל ללא הגבלה – בפורטוגל ובכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, כמו גם בשאר העולם כבעלי אזרחות אירופאית.

 

איך מנפיקים אזרחות פורטוגלית?

נראה כי הדרך להנפקת אזרחות פורטוגלית היא נגישה היום יותר מאי פעם. בזכות התיקון החדש לחוק (מאז ינואר 2015), המאפשר לצאצאי אנוסי ומגורשי ספרד ופורטוגל להנפיק אזרחות פורטוגלית, ישראלים ויהודים רבים בארץ ובעולם, זכאים לאזרחות ולדרכון פורטוגלי מטעם המדינה. ניתן להחזיק באזרחות הפורטוגלית לצד כל אזרחות נוספת שיש לכם, ללא הגבלה.

 

מי שיכול להוכיח שהוא צאצא למשפחה שהייתה חלק ממגורשי ספרד ופורטוגל, זכאי להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית. מכיוון שהוכחת הקשר המשפחתי מתבררת כבעייתית לא פעם, די להוכיח קשר קלוש לאזור, כמו שם משפחה מזרחי שמקורותיו בספרד, או קשר לאחת מהמדינות אליהן היגרו היהודים לאחר הגירוש, ביניהן מרוקו, לבנון, אלג'יר, מצרים, לוב, יוון ולעיתים אפילו מקהילות ספרדיות במדינות מזרח אירופה.

 

התהליך להנפקת אזרחות פורטוגלית מתחיל בקבלת אישור עקרוני מטעם הקהילה היהודית בפורטוגל, שתבחן את הקשר הנטען בין מבקש האזרחות ליהדות פורטוגל. לאחר קבלת אותו אישור עקרוני, ממתינים לקבלת אישור רשמי מהקהילה היהודית. לאחר מכן, מוגשת הבקשה לממשלת פורטוגל, לקבלת תעודת לידה. לאחר קבלת תעודת לידה פורטוגלית – ניתן להנפיק אזרחות ודרכון פורטוגלי בשגרירות פורטוגל בישראל.

 

הנפקת אזרחות פורטוגלית – בקשו ליווי מקצועי, לתהליך פשוט ונוח בחברת דור 2 יורופ

החברה דור טו יורופ, מומחים בהנפקת אזרחות פורטוגלית, מציעים ליווי מקצועי בתהליך ההנפקה של אזרחות פורטוגלית, כולל ניהול תהליך איסוף המסמכים הנדרשים והגשת הבקשות לרשויות השונות בפורטוגל. בהתחלה תבוצע בדיקה ראשונית מהימנה לזכאותכם לאזרחות פורטוגלית, ולאחר מכן תוכלו להתקדם בתשלומים בהתאם להתקדמות בקבלת האזרחות. הבחירה בליווי מקצועי בתהליך בחינת הזכאות והגשת הבקשות לאזרחות פורטוגלית מקלה ומגדילה את סיכויי ההצלחה של ההליך שלכם, וכל זאת, בעלויות לא גבוהות. מומלץ לבחור בליווי מקצועי בתהליך, שיסייע באיסוף המסמכים המתאימים ובהוכחת הקשר שלכם ליהדות פורטוגל של לפני גירוש יהודי המדינה, ויבטיח קבלת דרכון פורטוגלי, על כל ההטבות, האפשרויות והדלתות שייפתחו בפניכם כאזרחי מדינת האיחוד האירופי.

 

זכאות להנפקת אזרחות פורטוגלית תלויה במספר גורמים, כמו לאיזה קבוצת גיל אתה שייך. ישראלים רבים כבר ביצעו בדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות. ניתן להריץ בדיקת התאמה ראשונית להנפקת אזרחות פורטוגלית:

 

 

זכאות לדרכון פורטוגלי
עינת מילר
האם אתה זכאי לדרכון פורטוגלי?
בחר את קבוצת גילך לבדיקה