מסחר עצמאי בבורסה

תחום המסחר העצמאי התפתח רבות בשנים האחרונות. בנקים ובתי השקעות מציעים אפשרות למסחר עצמאי המתבצע מחשבון אצלכם על המחשב והנייד. אתם יכולים לבצע קנייה, מכירה ופקודות הגנה למגוון רחב של ניירות ערך, נגזרים בארץ ובחו"ל. ברוב בתי ההשקעות תקבלו מערכת מסחר ייעודית המכילה כלי מסחר מתקדמים הכוללים יכולת ניתוח טכני ופקודות מתקדמות שישפרו לכם את הביצועים משמעותית. בתי ההשקעות והבנקים אינם ששים להציג בפניכם את עלויות השימוש בשרותי המסחר שלהם ויש לעשות "שופינג" בין כולם. לכל אחד יש את היתרונות והחסרונות שלו.

ראו השוואה

קבלו הצעות למסחר עצמאי בבורסה

ללא שום התחייבות

[AnythingPopup id="8"]

המדריך הפיננסי

[tabby title="מה זה בדיוק מסחר עצמאי בבורסה?"]

מה זה בדיוק מסחר עצמאי בבורסה?

מסחר עצמאי בבורסה זהו ניהול תיק השקעות של ההון העצמי ומכונה בעגה מקצועית "נוסטרו". הסוחר העצמאי פותח חשבון מסחר באחד מבתי ההשקעות הגדולים או בבנק ומפקיד הון. הסוחר אחראי לטיפול השוטף בתיק וזה כולל מעקב אחר מצב התיק, חדשות ואירועים היכולים להשפיע על התיק ונדרש להגיב בהתאם. בפני הסוחר עומד מגוון עצום של נכסים לרכישה בארץ ובחו"ל (בעיקר ארה"ב) והכלים המתאימים לביצוע. כך שהסוחר יכול לסחור באג"ח, תעודות סל, מניות, נגזרים, סחורות וחוזים ולהגן על התיק באמצעים שונים. תהליך בניית התיק וניהולו נעשה תחת מדיניות ניהול ברורה שנקבעה מראש ונאכפת על ידי הסוחר וזאת ללא בקרה של צד נוסף. סוחרים עצמאיים רבים אינם מסתפקים בתיק הנוסטרו שלהם ומטפלים גם בכספים של מכריהם, דבר הדורש אחריות רבה ויחסי אמון.

[tabby title="מה ההבדל בין מסחר עצמאי לניהול תיקים?"]

מה ההבדל בין מסחר עצמאי לניהול תיקים?

הסוחר העצמאי נהנה מתנאי עבודה חלומיים ביחס לעמיתי מנהל תיקי לקוחות, אך זה לא מגיע בחינם. מנהל התיקים מטפל בכספים של לקוחות ואינו כפוף לסיכון של איבוד הון עצמי, אך גם לא מחופש פעולה מלא. מנהל התיקים כפוף למערכת כללים מאד ברורה שמוכתבת לו מן הממונים עליו. הכללים מעוצבים על פי מדיניות בית ההשקעות וכן אפיון התיק שנקבע במעמד הפתיחה מול הלקוחות. הסוחר העצמאי משוחרר מכל סמכות ונותן דין לעצמו בלבד. זה אומר שיכולת התגובה של הסוחר העצמאי מהירה וגמישה מאד. זה מצוין כשהסוחר יודע היטב את אשר עליו לעשות אבל עלול להפוך לבעיה כשמאבדים את הראש בדרך. הלחצים הרבים המגיעים מהשוק על ההון האישי והמעורבות הרגשית הרבה עלולים להוביל לטעויות גם בידי הסוחרים הכי משופשפים.

[tabby title="למי מתאים מסחר עצמאי?"]

למי מתאים מסחר עצמאי?

מסחר עצמאי בבורסה נשמע כמו הרפתקה שרבים היו שמחים לקחת בה חלק, אך המציאות מראה ש"משחק" בכסף אינו מתאים לכל אחד ולמעשה מתאים רק למעטים. אם אתם מוכנים ללמוד הרבה, להיות קשובים לשוק, להתמיד ולשלוט בעצמכם יכול להיות שקורצתם מהחומר הנכון, וזאת למה? בשוק ההון מרוויחים רק הטובים ביותר ולכן המסחר העצמאי דורש מהסוחר השקעה עצומה בלימוד רזי המסחר וההשקעות. אך לא די בכך ויש צורך לתרגל אסטרטגיות מסחר על יבש בסימולטורים המוצעים ברשת. גם אם למדתם היטב ואתם מרגישים בטוחים בעצמכם, המסחר על תיק "חי" הינו חוויה שונה ומאד מאתגרת רגשית. סוחר עצמאי צריך לשלוט בעצמו, גם כשהמצב מאד לא נוח והוא חש תסכול עמוק מהפסדים מתמשכים. לחלופין, כשיש רווח האיפוק ושמירה על אסטרטגית המסחר חשובה לא פחות שכן הרווחים יכולים להפוך להפסדים כבדים וזאת בשל עודף ביטחון עצמי.

[tabby title="מה היתרונות והחסרונות במסחר עצמאי?"]

מה היתרונות והחסרונות במסחר עצמאי?

כשאתם שולטים בהון שלכם, אתם בטוח עושים את זה מכל הלב. יש דברים שרק סוחרים עצמאיים יכולים לעשות שכן זהו כספם. זה אומר שהתיק שלכם נהנה מיחס אישי ומותאם בדיוק לטעמכם ולהשקפתכם וזאת סביב השעון. הגמישות הרבה מאפשרת לכם להתנהל בדינמיות ולחסוך לעצמכם דהירה בטוחה לתהום על ידי פתיחת מערכת הגנות מתוחכמת. כל זאת ללא עמלות ניהול תיקים המגיעות לכדי אחוז ויותר מהקרן. אבל, כל היתרונות שמנינו מהווים גם חסרון. גמישות רבה ומעורבות עלולים להכניס את הסוחר ללחצים גדולים המהווים פתח לטעויות בשל פאניקה או בולמוס של תאוות בצע. ניהול תיקים על ידי מקצוענים משאיר אתכם במרחק בריא מהתיק וחוסך לכם אין ספור שעות של לימוד ומעקב. בשורה התחתונה אפשר לומר שהסיכוי שהתיק שלכם יישא רווחים גדול משמעותית בניהול תיקים מקצועני מאשר באופן עצמאי, אם כי, תיקים עצמאיים המנוהלים היטב, הרבה יותר רווחיים מתיקים המטופלים על ידי מנהל תיקים מקצועי.

[tabby title="ה העלויות ואיך בוחרים חברה למסחר עצמאי?"]

מה העלויות ואיך בוחרים חברה למסחר עצמאי?

לעלויות ניהול תיקים יש משמעות עמוקה עבור הרווחיות בתיק וחשוב מכך ברמת הסיכון הגלומה במסחר. ניהול תיקים חכם יעשה ככל שניתן לצמצום דמי הניהול למינימום. נכון הדבר בניהול שמרני ועוד יותר בניהול של מסחר תוך יומי מהיר שם עלויות המסחר הן קריטיות. סוחרים מתחילים נוטים להתעלם מדמי הניהול ומעדיפים לסחור דרך בחשבון הבנק וזאת בשל הנוחות והסביבה המוכרת. זאת טעות גדולה ונפוצה שעולה בהפסדים של אלפי שקלים בשנה על עמלות מיותר בחשבון של מאות אלפי שקלים בודדים. לעומת הבנק בתי ההשקעות מציעים זירות מסחר בעלות סבירה בהחלט המגיעה לעד חמישית מהעלות בבנקים מובילים. ההבדל בין בתי ההשקעות אינו רב ונמצא בעיקר בפערים קלים בין עמלות, אפיקי מסחר והיצע של פלטפורמות מסחר. בחירה נבונה של בית מסחר משקללת את כל היתרונות תוך בחינת צרכים קפדנית. במהלך השופינג תדרשו לשאלות כמו מה עדיף, נוחות במסחר או יכולת פתיחת שורטים? גישה לסימולטור אופציות או מחיר מינימלי, כאשר לבתי השקעות גדולים יש בדרך כלל יתרון מסוים ברוב הפרמטרים.

[tabby title="מונחים בסיסיים במסחר עצמאי בבורסה"]

מונחים בסיסיים במסחר עצמאי בבורסה

מינוף – יחס ההון העצמי מול הלוואות. ככל שהתיק ממונף יותר, כך הוא פחות יציב ועלול להגיע לחדלות פרעון.

קרן – ההון המושקע. זה הכסף שהכנסתם לתיק ואותו אתם מקווים להגדיל. כאשר פורעים נכסים ברווח הקרן גדלה והפוך מכך כשמפסידים.

דיבידנד – חברות רבות ובדרך כלל יציבות, כמו קוקה קולה מציעות דיבידנד למשקיעים. למעשה מדובר על מימוש של ערך מהנכס על פי החלטת הדירקטוריון. לכן, לאחר חלוקת דיבידנד בדרך כלל נראה ירידה בערך הנכס.

שורט/לונג – שורט זה קניה בחסר. קניית שורט היא בעצם מכירה. כאשר נפטרים מהשורט אז למעשה קונים. לכן, נרצה לקנות שורט שערך הנכס גבוה ולמכור כאשר ערך הנכס הפיננסי יורד. כל קניית נכס שאינה שורט היא בעצם לונג וזה אומר רכישה רגילה. בלונג נרצה לקנות נכס בזול ולמכור ביוקר.

פקיעת אופציות – לכל אופציה מועד פקיעה נתון. יש אופציות רבות הרוכבות על מדדים מרכזיים כמו המעוף ויש עליהן מועד פירעון קבוע וידוע. לפני מועד הפקיעה ניכרות תנודות ואנומליות רבות במדד שזה נכס הבסיס.

תעודת סל – למעשה מדובר בכלי פיננסי הרוכב על נכס בסיס כל שהוא כמו ת"א 100. תעודת הסל יכולה להיות ממונפת או/או בחסר (שורט). יש תעודות סל על מגוון נכסים כמו מדדים, אג"ח, סחורות ועוד.

[tabbyending]

קבלו הצעות מבתי ההשקעות המוביליםלקבלת הצעות ללא עלות וללא התחייבות

השאר פרטים לקבלת מידע ללא עלות וללא התחייבות

הנני מאשר ומסכים לתנאי שימוש, שבכפוף להם הפרטים שמסרתי ישמשו לקבלת פניות והצעות מצדדים שלישיים