קופות גמל

קופת גמל היא אפיק חיסכון לטווח ארוך, בו תוכלו לחסוך לגיל הפנסיה ולהנות מהטבות מס שלא קיימות באפיקי חיסכון אחרים. בתום תקופת החיסכון, תוכלו לקבל את הכסף כקיצבה חודשית קבועה או את כל הסכום שנחסך. קרנות ההשתלמות לעומת זאת, הן אפיק חיסכון לטווח קצר עד בינוני שניתן למשוך מהן את הכסף בסכום חד פעמי פטור ממס לאחר שש שנים, או להמשיך לחסוך ובכך לשמור על הפטור ממס. קופות הגמל לא כוללות מרכיבים של ביטוח נכות או שארים כחלק מהחיסכון בקופה, אבל תוכלו לרכוש אותם בנפרד בחברת ביטוח ועדיין לזכות בהטבות מס.

ראו מדריך

קבלו הצעות מקופות גמל

ללא שום התחייבות

[AnythingPopup id="13"]

המדריך הפיננסי

[tabby title="מה זה בדיוק קופת גמל?"]

מה זה בדיוק קופת גמל?

קופת גמל הינה קבוצת מכשירים פיננסים המיועדים לחיסכון לטווח הבינוני והארוך ומשמשת לצבירה עבור פנסיה, וניתנת לפדיון אחרי גיל 60. קרנות השתלמות, בניגוד לקופות גמל הופכות לנזילות אחרי 6 שנים. מדינת ישראל מעודדת חיסכון באמצעות קופות גמל ועמיתיהן נהנים מהטבות מס נדיבות. עד 2006 שימשה קופת הגמל גם כחיסכון לטווח הבינוני וניתן היה לפדות את כספי הקרן לאחר 15 שנה. כספי קופות הגמל מושקעים בנכסים ומכשירים פיננסיים שונים, כמו: מנויות, אג"ח ממשלתיות, מט"ח, ריבית בנק ישראל או בעלות ריבית קבועה. קופות הגמל ממומנות על ידי עמית הקרן, או במשותף על ידי עמית הקרן ומעסיקו. דמי הקרן נגבים באופן חודשי לחשבון הקופה כשהתשואות מתחלקות בה באופן יחסי בין עמיתי הקרן. מעסיקים רבים מעודדים את עובדיהם לחיסכון בקופת גמל ומפרישים לקרן מטעמם, במיוחד בסקטור הציבורי.

[tabby title="למי מתאימה קופת גמל?"]

למי מתאימה קופת גמל?

קופות גמל פתוחות להצטרפות עבור כל ציבור העובדים, אך אין בחובת המעסיק להפריש עבורן. מכיוון שקופת הגמל נושאת הטבות מס נדיבות וכן בשל החשיבות הרבה בהפרשה לפנסיה, כדאי לכל עובד לפתוח קופת גמל ולחסוך. במיוחד נהנים אלה הנמצאים במדרגת מס גבוהה בשל הכנסות גבוהות. עמיתים אלה נהנים מהטבת מס המקטינה משמעותית את נטל המס הרובץ עליהם. גם עצמאים יכולים לפתוח קופת גמל וליהנות מהטבות מס. חיסכון פנסיוני חשוב ביותר עבור כל אחד ונכון הדבר גם לגבי עצמאים. עצמאים רבים אינם חוסכים לפנסיה וזה חבל מפני שבשונה משכירים, לעצמאים יש מעט מאד חגורות הגנה סוציאליות למקרה של נפילה. מכיוון שיש פטור ממיסים עבור הפקדות אלה, מומלץ לעשות שימוש מושכל בהפקדה לקופת גמל ובכך לצמצם את נטל המס ולהגדיל את ההגנה וההון האישי.

[tabby title="מה היתרונות ומה החסרונות בקופות גמל?"]

מה היתרונות ומה החסרונות בקופות גמל?

קופת גמל מהווה פתרון פיננסי ארוך טווח עבור אלה המעוניינים לחסוך לפנסיה. לכן, גמישות זה לא הצד החזק של הקרן. כיום ניתן לפדות את הקרן רק אחרי גיל 60. זהו יתרון המקשה עלינו לפדות את הכספים למטרות מידיות, אך חיסרון כשאנו צריכים את הכספים האלה באמת. לעומת זאת, העמית יכול להעביר את כספו לחברה מנהלת ללא שום בעיה ובכל עת וזאת בעלות שולית. מכיוון שהקרנות הללו נהנות מהטבות מפליגות במיסים, הן מהוות מכשיר נוח לתכנון מס ולוויסות נטל המס עד לתקרה המותרת של 7% מההכנסה. מס הכנסה מזכה עמית בקופת גמל ב 35% מההפקדה עבור קופת גמל לשכירים וסכום דומה עבור עצמאיים.

[tabby title="אילו סוגים של קופות גמל קיימים?"]

אילו סוגים של קופות גמל קיימים?

קיימם שני מסלולי קופת גמל: משלמת לקצבה ולא משלמת לקצבה. בקופת גמל משלמת ניתן לפדות כספים באופן ישיר מהחיסכון העומד לרשותכם כקצבה ואילו בקופת גמל לא משלמת לא ניתן. לעומת זאת ניתן לעבור מקופת גמל לא משלמת למשלמת ולפדות את הכספים. קיימות קופות גמל שונות המיועדות למטרות שונות: קופת גמל לתגמולים הסגורה להפקדות משנת 2008 מאפשרת משיכת הון אחרי גיל 60. בקופת גמל לחיסכון ניתן למשוך את הכסף אחרי גיל 60 באמצעות קצבה וזאת למעט כספים שהופקדו לפני 2007 ויש באפשרות העמית לשחררם במשיכה חד פעמית. במודל תלוי גיל, קופת הגמל נבדלת באפיקי ההשקעות כשהסיכון יורד ביחס ישר לגילו של העמית. קופה עבור דמי מחלה מהווה אפיק חיסכון עבור מצב של מחלה. קרנות השתלמות לעובדי הוראה הינן סוג של קופת גמל. קיימת גם קופת גמל לבעלי פנסיה תקציבית וקיימות קופות גמל ייעודיות נוספות המשמשות למטרות שונות כמו קופת גמל להשקעה שבה העמיתים קובעים את התמהיל בעצמם, ועוד.

[tabby title="מה העלויות בקופות גמל?"]

מה העלויות בקופות גמל?

עלות קופת גמל גבוהה יחסית לאפיקי חיסכון אחרים ויכולה להגיע עד ל 2% שנתי מההון הצבור בקרן, עבור דמי ניהול. קיימות קופות גמל המתחייבות לפחות מכך וכיום קופות הגמל מציעות דמי ניהול העומדים על כ 1.3% לכן כדאי לבדוק את העניין הזה לפני שמתחייבים ואף להתמקח אם אפשר. זאת מפני שלגובה דמי הניהול השפעה משמעותית על הרווחים בקרן. דרך נוספת להורדת עלויות קופת הגמל היא באמצעות פתיחת קופת גמל בניהול אישי המכונה IRA. בניהול אישי של התיק שלכם אתם נדרשים לשאת בהוצאות עבור קניית מניות ואג"ח בארץ ובחו"ל וזה משמעותית זול יותר מתשלום גלובלי למנהל התיקים. עלויות תיק מנוהל באופן אישי עומד על כ 0.6%, קצת פחות מחצי העלות של תיק רגיל. ניהול תיק אישי אינו פופולארי במיוחד ומתאים רק למי שמעוניין להפשיל שרוולים ולהשקיע מזמנו בלימוד הנושא.

[tabby title="איך בוחרים קופת גמל?"]

איך בוחרים קופת גמל?

קופות גמל בוחרים על פי הצרכים ונטיות הלב של העמית. כאמור, קופות הגמל משקיעות את כספן באפיקי השקעה שונים וזאת על פי מדיניות הקרן ובמטרה להציג מוצר בעל רמת סטיית תקן מסוימת. ככל שיש בקופה יותר מניות כך תהיה בעלת אופק לצמיחה אך גם עם נטייה חזקה יותר לתנודתיות וסיכון. בדרך כלל נהוג להמליץ להתחיל בחיסכון בסיכון גבוה (מניות, מט"ח) ולהוריד את רמת הסיכון עם השנים (אג"ח, שקלי). לכך יש קרנות ייעודיות המכילות מדיניות זאת באופן אוטומטי. לאחר שקבעתם לעצמכם את רמת הסיכון המתאימה לכם, עליכם למצוא קרן החוסכת בהוצאות על דמי ניהול. דבר נוסף שכדאי לבדוק זה מדד שארפ הבוחן את ביצועי הקופה ביחס לתנודתיות, ולהימנע מקרנות מאד רווחיות בשל מדיניות סיכונים בעייתית.

[tabby title="מונחים בסיסיים בקופות גמל"]

מונחים בסיסיים בקופות גמל

גמל נט – מערכת און ליין של משרד האוצר המכילה השוואות של קופות גמל על פי פרמטרים כמו סיכון מול תשואה, דמי ניהול, גודל הקופה, תמהיל וכו'. ההשוואות מתבצעות בין הקופות וכן מול מדדים כמו המעוף.

קופת גמל משלמת ולא משלמת – קופת גמל המשלמות ישירות קצבה לעמית וכאלה שמשלמות באופן שאינו ישיר באמצעות צבירת כספים בלבד. בכדי לפדות את הכספים שנצברו במועד הפרישה או בשל זכאות אחרת, מעבירים את הכספים לקופה משלמת.

קופת תגמולים ופיצויים – זוהי קופה לחיסכון ארוך טווח של 15 שנה או למקרה של פרישה מהעבודה מסיבות שונות לרבות בשל גיל פרישה.

תיקון 3 – תיקון זה התקבל בשנת 2008 בחוק פיקוח על שירותים פיננסיים ומתרכז בעניין קופות גמל ופנסיה. הרפורמה כוללת: שינויים והפיכת קופות הגמל לקצבתיות בלבד, ניוד חיסכון פנסיוני, פנסיית חובה, הכנסת הבנקאות לענף היעוץ הפנסיוני.

דו"ח שנתי – את הדו"ח השנתי מקבלים עמיתי הקרנות בכל שנה בתום הרבעון הראשון. בדו"ח מרוכז מידע לגבי השנה החולפת עם פירוט חשבון הכולל רווחים, הפקדות ומשיכות, לצד הוצאות על דמי ניהול. כמו כן מצורף אישור הדרוש לדו"ח השנתי של מס הכנסה.

[tabbyending]

קבלו הצעות מבתי ההשקעות המוביליםלקבלת הצעות ללא עלות וללא התחייבות

השאר פרטים לקבלת מידע ללא עלות וללא התחייבות

הנני מאשר ומסכים לתנאי שימוש, שבכפוף להם הפרטים שמסרתי ישמשו לקבלת פניות והצעות מצדדים שלישיים