הבקשה שלכם לקבלת תו נכה נדחתה? יש מה לעשות

דנה סמט2 דקות קריאה
תו נכה - מה עושים אם לא קיבלתם
שתף:

מדי שנה מבקשים עשרות אלפי ישראלים לקבל תו נכה. אלא שכמחציתן נדחות על הסף, ולא תמיד ברור למה זה קורה. בפועל, אנשים אלה מתמודדים עם אתגרים רבים בשגרה, ומתקשים להתנייד ללא התו. הבעיה הגדולה עוד יותר היא שלרוב קשה לדעת מה הוביל לדחיית הבקשה. במקרים רבים אחרים יש גם מי שמבקש לחדש תו נכה שתוקפו פג רק כדי לגלות שגם הבקשה הזו נדחתה. למרבה המזל, גם תשובה שלילית היא לא סוף הסיפור.

 

חשוב לדעת: ניתן לערער על ההחלטה

גם אם הגשתם בקשה לקבלת תו נכה ובקשתכם נדחתה, חשוב מאוד לדעת שניתן לערער על ההחלטה הזו. בקשה נוספת ניתן להגיש בתוך כ-90 יום, ואם גם היא תידחה – תוכלו לערער שוב בתוך שנה. אין ספק שזמני ההמתנה הללו ארוכים מאוד, ומי שמחכה לקבלת תו נכה בהחלט מבין שמדובר בבעיה של ממש.

 

אחת הבעיות המרכזיות בתהליך קבלתו של תו נכה, היא שאיש אינו מזמין את המבקש לפגישה או לבדיקה. למעשה, החלטות אגף הרישוי מתבססות על המסמכים שברשותו, ועליהם בלבד. במילים אחרות, אם הגשתם בקשה לקבלת תו נכה בהחלט ייתכן שהדחייה קשורה לאחד המסמכים שצרפתם, כדוגמת חוות הדעת המקצועית. הדרך היעילה והטובה ביותר לזרז תהליכים ולהימנע מטעויות ועיכובים נוספים היא להיעזר בחברה מקצועית עם ניסיון במימוש זכויות בכלל – ובטיפול בבקשות לקבלת תו נכה בפרט.

 

 

מקדימים תרופה למכה

כדי להימנע מטעויות ועיכובים, ומאחר והתהליך מפרך ומורכב גם אם תקבלו תו נכה, חשוב לבצע את התהליך באופן מדויק כבר בניסיון הראשון. הגשת כל המסמכים על פי הדרישות, מילוי נכון של כל סעיפי הבקשה וצירוף האסמכתאות התקפות, כל אלה קריטיים. הקפדה על כל פרט קטן ועל כל מסמך היא שתשפר את סיכויי ההצלחה שלכם, וגם אם הבקשה תידחה מסיבה כזו או אחרת – יהיה לכם קל יותר לערער אם פעלתם לפי כל התקנות וההנחיות.

 

איך מגישים ערעור על דחיית תו נכה?

בהנחה שביצעתם את התהליך באופן מסודר אתם בוודאי מצפים לקבל תו נכה תוך זמן קצר. כפי שראינו, התמונה עשויה להיות שונה, והבירוקרטיה עלולה להפוך את הסיפור כולו למתסכל מאוד – גם אם הצדק כולו לצדכם.

 

במידה והבקשה שלכם נדחתה, תידרשו להגיש ערעור ליחידה לטיפול במוגבלי ניידות במשרד התחבורה. למרב הצער גם בשלב הזה החיים לא הופכים לקלים יותר, וכדי לעבור את המשוכה הזו בהצלחה מומלץ לנהל את התהליך הזה עם גורם מקצועי ומנוסה. זו נקודה חשובה משום שבקרב על הבירוקרטיה כדאי להיות מצוידים בכל הכלים שעומדים לרשותכם.

 

 

לא קלה דרכנו – אבל שווה להתאמץ

ברור לחלוטין כי תו נכה הוא קריטי בחיי היומיום של כל מי שיכולת הניידות שלו מוגבלת. עם זאת, ברור גם לחלוטין שלעתים הבירוקרטיה אינה ידידותית, בלשון המעטה. אלא שגם אם בקשתכם נדחתה אל תרימו ידיים ואל תוותרו על הזכות שמגיעה לכם על פי חוק. ערעור על דחיית תו נכה הוא צעד שיכול להקל על השגרה שלכם באופן דרמטי, ואף לשמור על הבריאות שלכם.

 

גם כשהכללים נראים נוקשים ודרישות הבירוקרטיה נערמות, אתם ממש לא לבד, ואין סיבה שתתמודדו עם האתגרים האלה בעצמכם. ייעוץ וליווי מקצועי יעזרו לכם לעשות סדר בבלגן ולקבל את מה שמגיע לכם.