בסקר שנערך ב- 2016 על ידי המרכז לניהול ומדיניות ציבורית באוניברסיטת חיפה, ובשיתוף המחלקה למנהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטת בן-גוריון, נבחנה מידת שביעות הרצון של מבוטחי קופות החולים השונות. את ראש הרשימה הובילה קופת חולים “מכבי”, ולאחריה עם פער קטן קופת חולים “לאומית”. ואילו, קופות החולים “הכללית” ו”מאוחדת” תפסו את המקום השלישי והרביעי בהתאמה.  באופן מפתיע  שביעות הרצון הזאת אינה בהכרח מתיישבת עם המחיר שנדרשים המבוטחים לשלם על השירותים השונים. יתרה מכך, מדוחו”ת שונים עולה כי למרות העובדה ששירותי קופות החולים הניתנים לתושבים ברחבי הארץ, אמורים להיות שווים בכל מקום, יש עדיין הבדל ברמת השירותים בין מקום מגורים אחד למשנהו.

 

קופת חולים – כמה זה עולה לנו?

נכון להיום תעריפי התשלום לקופות החולים השונות משתנים בהתאם לחברות שלנו בתוכניות הכיסוי השונות. אבל אם בוחנים לדוגמא את העלות הרבעונית למשפחה ישראלית ממוצעת, עם זוג הורים בגיל שלפני פרישה, נמצא כי קופת חולים “הכללית” תגבה מאיתנו 197 ש”ח. בקופת חולים “מכבי” נשלם עבור השירות 209 ש”ח. ב”מאוחדת” 230 ש”ח וב”לאומית” 361 ש”ח.

 

ככל הנראה, כאשר 56% מכלל האזרחים במדינה, כמו במקרה של “הכללית”, הם מבוטחי הקופה קל מאוד לגבות תעריף נמוך עבור שירותיה.

 

מלבד אמבולנס ותרומת ביצית

באתר “כל הבריאות” של משרד הבריאות תוכלו לבדוק מהם היתרונות של כל התוכניות המוצעות על ידי קופות החולים השונות, וגם לקבל השוואה ביניהם. מבלי לרדת לאותיות הקטנות, בולטת לעין העובדה כי קופת חולים “הכללית” אינה משתתפת בתשלום עבור נסיעה באמבולנס, ללא קשר אם הנסיעה הזאת הסתיימה באישפוז או לא. כמו כן, הקופה אינה מסייעת בכל צורה שהיא בנושא של תרומת ביציות.

 

אז איפה הכי פחות מתים?

מסקרים שונים שערך משרד הבריאות עולה כי תושבי המרכז מאריכים חיים יותר מתושבי הפריפריה. וכי עשירים חיים הרבה יותר שנים מעניים. אבל לכאורה בארצנו בה חוק הבריאות מאפשר לכל אזרח לקבל באופן שיוויוני כמעט שירותי בריאות, הפערים לא אמורים להיות כה קיצוניים. ובכן, מסתבר כי גם ה”כמעט” הזה הוא משמעותי. בין הסיבות שניתן למנות לפער הזה נמצאת העובדה כי שירותי בריאות זמינים יותר לתושבים במרכז. לדוגמא, שירותי הרוקחות או הרפואה הדחופה. לעומת זאת, מגוון השירותים לחברי קופות החולים בערים בהן רמת התחלואה גבוה יותר ואיכות החיים פחותה, גורמת לקיצוץ בשעות הרופאים דווקא.

 

סיבה נוספת היא העדר התחרותיות בערי הפריפריה לעומת ערי המרכז. יכולת הבחירה העומדת בפני תושב אזור מרכז מחייבת את קופות החולים לשמור על סטנדרטים אשר יספקו את חבר הקופה, וימנעו ממנו לעבור לקופת חולים אחרת. לעומת זאת, בערי הפריפריה קיימת ריכוזיות של קופות החולים ולרוב אין לתושב יכולת בחירה רבה.

 

 

אולי יעניין אותך גם?

X
זירת ההשוואות חיסכו עכשיו >