בתלוש המשכורת אנחנו משלמים מס בריאות. מה הוא המס הזה? זהו למעשה תשלום של המדינה לקופות החולים תמורת טיפול רפואי, תרופות מוזלות במרשם והשירות שאנו מקבלים במערכת הבריאות. מהיכן התגלגל החוק הזה, כמה צריך לשלם, מי פטור, ובכלל האם מדובר במס הוגן?

 

נתניהו אבל לא מי שאתם חושבים

בשנת 1988 מינתה הממשלה ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת תיפקודה ויעילותה של מערכת הבריאות בישראל. דו”ח ועדת נתניהו בראשות שופטת בית המשפט העליון, שושנה נתניהו (כן זוהי דודה של) הוגש ב- 1990 לממשלה כשההמלצה המכרזית שלו, לחוקק בישראל חוק בריאות ממלכתי שנכנס לתוקפו ב- 1995.

 

איך תדעו כמה מס עליכם לשלם?

כל אזרח שמשלם לביטוח הלאומי בעצם משלם בעיקר את מס הבריאות. ויש לזה סיבה, לדוגמא: אם לא היה מס היינו מחוייבים על ידי קופות החולים עבור כל בדיקה או תור לרופא. ולשלם את ערכה המלא של כל תרופה, כן גם אם זה רק אקמול.

 

החישוב של מס הבריאות הוא 3% מסך המשכורת החודשית. כל תושב, גם אם הוא מובטל חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי. מובטל אמור לשלם 160 שקלים בחודש. מס בריאות יש לשלם מהשקל הראשון. את חישוב הביטוח מחלקים לחלק השכר שמתחת לשכר הממוצע במשק, כלומר 60% משכר זה, ולחלק השכר שמעליו.

 

כיון שחישוב המס הוא חודשי, אין משמעות להפסקת עבודה לצורך חישוב רטרואקטיבי של החודשים בהם היתה הכנסה ממשכורת. חישוב המס לעצמאיים גבוה משמעותית משל השכירים. לשכירים הבעיה העיקרית מתעוררת כאשר הם עובדים בשני מקומות עבודה שונים ולא מבצעים תיאום דמי ביטוח לאומי.  אחד מהמעבידים שלהם אמור לקבל אישור תיאום דמי ביטוח לאומי מידי העובד להפחתת המס.

 

מי פטור מתשלום מס בריאות?

עקרת בית נשואה, כלומר אישה שבן זוגה תושב ישראל ומבוטח כחוק, פטורה מתשלום דמי ביטוח בריאות. כך גם מבוטח שאינו עובד ואין לו הכנסות, או שהכנסותיו אינן עולות על 5% מהשכר הממוצע כגון: אסיר או עציר השוהים בבית מעצר או בית כלא, לתקופה של 12 חודשים. עולה חדש יהיה פטור לתקופה של 12 חודשים מיום עלייתו לארץ. מי שמלאו לו 18 שנים ועדיין לא התגייס לצבא ושאינו עובד,  פטור מתשלום ובלבד שיתגייס לא יאוחר מגיל 21. ילדים מתחת לגיל 18 מבוטחים אוטומטית. וכן חייל בשירות סדיר שמקבל את שירותי הבריאות שלו מצה”ל.

 

האם מס בריאות הוא מס הוגן?

הסל הציבורי בישראל הוא לכל הדעות מצויין ורחב מאוד. הוא כולל היום את רוב התרופות מצילות החיים, ניתוחים בחו”ל והשתלות. עם זאת, הוא לא מכסה הכל. לדוגמא, תרופות מצילות חיים שאינן בסל (יש מעטות כאלו), תרופות יקרות הנמצאות בסל אך נועדו למצבים רפואיים אחרים או פרוצדורות רפואיות שונות ומתקדמות שטרם נכנסו לסל הציבורי. ובנוסף, ניתוחים פרטיים הכוללים בחירת מנתח והמבוצעים בבתי חולים פרטיים. בסופו של דבר ניתן לומר כי מדובר במס בריאות הוגן אך לא מושלם.

 

אולי יעניין אותך גם?

X
זירת ההשוואות חיסכו עכשיו >