העולם, כך לפחות כולנו מקווים, עובר משימוש באנרגיה המופקת משריפת דלקים מתכלים (בראשם נפט, פחם וגז טבעי) לשימוש באנרגיה ממקורות מתחדשים, כגון כזו המופקת מזרימת מים, מן הרוח, השמש, חום מבטן האדמה ועוד. מדובר בתהליך הדרגתי שהחל זה מכבר ומתקדם לאיטו, לכן ברור שנפט עתיד להיוותר משאב בעל ערך למשך שנים רבות נוספות. השינויים במשק האנרגיה מספקים הזדמנויות מצוינות לביצוע השקעות שרווח נאה לצידן, התנודות במחיר הנפט הן ללא ספק אחת מהן. ייתכן וכבר מצאתם עצמכם תוהים האם משתלם להשקיע בנפט ואיך עושים זאת, אם עדיין לא כדאי שתדעו שמדובר באפיק השקעה העשוי להיות רווחי מאוד. בפסקאות הבאות תמצאו מידע רב שבכוחו לסייע לכם להבין כיצד מתבצע מסחר בנפט, מה משפיע על מחיר חבית נפט והאם השקעה בנפט היא משהו שמתאים גם לכם לעסוק בו.

 

טלטלה במחיר חבית נפט בין תחילת 2016 לסוף 2017

יחידת הבסיס למסחר בנפט היא “חבית נפט”, מדובר בכמות בת 42 גלונים אמריקנים (נפח חבית הפח הסטנדרטית המוכרת לכולנו) השווה כ – 159 ליטרים. בשנת 2008 הגיע מחירה של חבית נפט לשיא של 150 דולרים לחבית, בהמשך ירד המחיר אל מתחת ל – 30 דולרים לחבית. מתחילת 2017 נרשמה מגמת עליה ובדצמבר 2017 הגיע מחירה של חבית נפט ל – 60 דולרים לחבית. נכון לתחילת שנת 2018 נשמעות דעות שונות בקרב אנליסטים, ישנם מי שצופים המשך התחזקות, ביניהם כאלה הטוענים שהמחיר יאמיר עד לכדי 80 דולרים לחבית ואף יותר, ולעומתם אחרים הצופים שהמגמה דווקא תתהפך ומחיר הנפט ירד במהלך 2018, מהם כאלה הצופים שיגיע לשפל של 20 דולרים לחבית.

 

מסחר בנפט - לפי חבית נפט

מסחר בנפט מתנהל לפי יחידות של חבית נפט, מחירה של חבית נפט הגיע בעבר לשיא של 150 דולרים לחבית, נכון לתחילת שנת 2018 מחיר חבית נפט עומד על כ – 60 דולרים לחבית

 

גורמים המשפיעים על המסחר בנפט

נפט נשאב מבטן האדמה ומשמש את האנושות בדרכים רבות ומגוונות. ישנן מדינות עשירות בנפט והאופן בו הן בוחרות לסחור משפיע על מחירה של חבית נפט. בראש טבלת ספקיות הנפט מצויות מדינות אופ”ק (OPEC – (Organization of Petroleum Exporting Countries. איראן היא אחת מן המדינות שבשטחה מאגרי נפט עצומים, היא אמנם חברה בארגון אופ”ק אולם הסנקציות שהוטלו עליה הגבילו את יכולתה לסחור בנפט. מאמציו של הנשיא אובמה לחתום על הסכם מול איראן נשאו פרי, בתחילת 2016 הסנקציות עליה הוסרו, איראן הצהירה שבכוונתה לייצא 500,000 חביות ביום והחשש היה שמהלך זה יביא לצניחה במחיר חבית נפט, תחזית שלא התגשמה שכן, כפי שתואר לעיל, המחיר דווקא טיפס במהלך שנת 2017.

 

מחירי המסחר בנפט מושפעים ממאורעות פוליטיים, מהיקף האספקה, זמינות חלופות לנפט (גז טבעי למשל), תחזיות הנוגעות לשינויים בדרישה לנפט ומפעולות שמבצעים משקיעים הסוחרים בחוזים עתידיים. עוד גורם המשפיע על מסחר בנפט הוא מחיר הדולר, זאת משום שמקובל לאמוד מחיר חבית נפט לפי ממטבע זה. מובן אם כן שמדובר בתמונה מורכבת וזו הסיבה להבדלים בדעותיהם של אנליסטים ומובילי דעה בשוק.

 

מנגנונים לביצוע מסחר בנפט

דרך נוחה ופשוטה לסחור בנפט היא רכישת תעודת סל העוקבת אחר מחיר הנפט. בדרך כלל מחיר תעודת הסל צמוד למחיר חבית הנפט לפי חוזים עתידיים שתוקפם עומד לפוג בסוף אותו חודש. בבורסה בישראל נסחרות תעודות סל שכאלה אותם מנפיקים בתי השקעות כגון חברת קסם (מקבוצת אקסלנס) וחברת תכלית (מקבוצת מיטב דש), ראוי לציין שהתעודות עוקבות אחר מחירים של חוזים למסירת חבית נפט מסוג ברנט, נפט המופק בים הצפוני, חוזים הנסחרים בפועל בבורסת הסחורות של לונדון.

 

דרך טובה נוספת למי שמתחילים את דרכם במסחר בנפט היא להשקיע בקרן נאמנות המחקה תמורות באינדקסים כגון מדד ת”א נפט גז. ישנן גם קרנות נאמנות שמנהליהן משקיעים בפועל את כספי העמיתים במניות אנרגיה (מניות שהונפקו על ידי תאגידים שעיסוקם חיפוש, הפקה, שיווק או הובלה של נפט או גז). מי שמעוניינים בדרכים ישירות יותר לסחור בנפט יכולים לעשות זאת באמצעות רכישת תעודות סל הנסחרות בשוק האמריקני (למשל- OIH הנסחרת בוול סטריט). ניתן כמובן להשקיע במניות של חברות ענק בתחום האנרגיה, חברות BP או Exxon Mobil למשל.

 

מסחר בנפט בדרכים שונות

מסחר בנפט ניתן לבצע בדרכים שונות, ביניהן רכישת תעודות סל מקומיות או כאלה הנסחרות בחו”ל, השקעה בקרנות נאמנות, רכישת מניות של חברות מתחום האנרגיה או מסחר באופציות, חוזים עתידיים או חוזים להפרש (CFD)

 

חוזים עתידיים על נפט

מי שסבורים שמחיר הנפט עתיד להשתנות בטווח הקרוב יכולים לנסות לייצר רווח באמצעות השקעה באופציות, חוזים עתידיים או חוזי הפרשים (CFD- Contract for Future Difference). השקעות כאלה ניתן לעשות דרך בנקים או זירות מסחר שונות המאפשרות ביצוען. מסחר בנפט באופן שכזה מאפשר שימוש בכלי המינוף באמצעותו ניתן להגדיל רווחים באופן משמעותי (לעתים אפילו עשרות מונים). חשוב לזכור שבאותו אופן מינוף עלול גם להגדיל הפסדים במקרה של מכירה במחיר נמוך.

 

אולי יעניין אותך גם?

X
זירת ההשוואות חיסכו עכשיו >