בעולם התחרותי של המאה ה – 21, קשה לטפח קריירה רווחית ומאתגרת, ללא לימודים אקדמיים כלל. וביחד עם זאת, אם בתקופת הלימודים בתיכון פחות הבנתם את כובד המשקל וההשפעה של הציונים שלכם בתעודת הבגרות על עתידכם, ואין כרגע שום דרך המאפשרת לכם להתקבל ללימודים גבוהים מעניינים שיתאימו לכישורים שלכם ויאפשרו תואר אקדמי בתחום עיסוק כלבבכם – אתם עשויים למצוא את עצמכם עומדים מול אתגר משמעותי.

 

מה עושים?

תוכלו להשלים בגרויות או לשפר את הציונים שלכם במבחני הבגרות, אולם במרבית המקרים, לחבוש שוב את ספסל הלימודים ברמת הלימוד בתיכון הוא פחות או יותר הדבר האחרון שחושקים בו מי שכבר סיימו את שירותם הצבאי ומעוניינים להתקדם לקראת לימודים אקדמיים ותחילת החיים.

 

גם הלימודים למבחן הפסיכומטרי הם לימודים מפרכים, הדורשים ידע עמוק וחשיבה זריזה בעברית, מתמטיקה ברמת התיכון ובאנגלית. קורסים לקראת הצלחה במבחן הפסיכומטרי הם קורסים ארוכים הדורשים השקעה מרובה בבית, כולל “שבירת שיניים” בקריאת ספרים באנגלית ומענה מהיר ומאמץ על לא פחות מאלפי שאלות במתמטיקה, גיאומטריה, ועוד כהנה וכהנה.

 

יש עוד אפשרות, כזו שתאפשר לכם להתחיל בלימודים האקדמיים שלכם בתוך שלושה חודשים – גם אם ציוני הבגרות שלכם אינם גבוהים מספיק והציון בפסיכומטרי נמוך. אפשרות זו היא כמובן האפשרות ללמוד במכינה הקדם אקדמית של המוסד האקדמי בו אתם מעוניינים ללמוד את לימודי התואר שלכם – לעיתים במסגרת לימודים קצרה ויעילה. בתוך שלושה חודשים – תוכלו להירשם ללימודי התואר הראשון שלכם! כל מה שצריך לדעת על מסגרת הלימודים למכינה קדם אקדמית – לפניכם.

 

מכינה קדם אקדמית – מסגרת הכנה ללימודים לתואר ראשון שיש בה המון יתרונות

כמעט כל המוסדות האקדמיים וחלק ניכר מן המכללות בארץ מציעים אפשרות למכינה קדם אקדמית, כללית או בהתאם למסלול הלימודים אליו אתם מבקשים להתקבל, המאפשרת לימודים אינטנסיביים לשיפור ציוני הבגרות בהתאם לדרישות. בחלק ממוסדות הלימוד תמצאו גם מכינות קדם אקדמיות המתאימות למסלול לימודים מבוקש, כמו למשל מכינה קדם אקדמית לפיזיקה, כימיה, מדעי הטבע, רפואה, ועוד.

 

המכינה הקדם אקדמית מתנהלת במוסד האקדמי, ומאפשרת בחלק מן המקרים נטילת קורסי פתיחה כבר במקביל ללימודי המכינה – כאשר מובהר כי הסטודנט יהיה זכאי להמשיך ללימודי התואר הראשון רק לאחר השלמת הלימודים במכינה בהצלחה. הלימודים במכינות נמשכים על פני בין שלושה חודשים לשנה אקדמית שלמה – והם מאפשרים השלמת ציוני הבגרות והשלמה של דרישות נוספות (כמו המבחן הפסיכומטרי, דרישות אנגלית, וכדומה) לקראת תחילת הלימודים לתואר ראשון במוסד האקדמי הנבחר.

 

מכינות קדם אקדמיות בתנאים מיוחדים

מרבית המכינות הקדם אקדמיות הכלליות מפרסמות תנאי סף לקבלה ללימודים, הם בדרך כלל ממוצע ציונים לא גבוה בבגרות ולעיתים גם ציון ממוצע במבחן הפסיכומטרי. חלק ממוסדות הלימוד מציעות מכינות קדם אקדמיות לבני 30+ בתנאים נוחים יותר – לעיתים אף ללא תעודת בגרות וללא ציון סף במבחן פסיכומטרי כלל. במרכז האקדמי פרס, למשל, תכנית המכינה האקדמית לבני 30+ היא אינטנסיבית במיוחד, ואורכת שלושה חודשים בלבד. ישנם מוסדות לימוד נוספים המציעים מכינה אקדמית אינטנסיבית וקצרה ותנאי סף נמוכים, לאוכלוסיות שונות ועל פי תחומי הלימוד המבוקשים.

 

חשוב לציין, כי במהלך הלימודים במכינה הקדם אקדמית, ניתן יהיה לשלב שיעורי תגבור ושיעורי עזר במקצועות שבהם תזדקקו להשקעה נוספת, ובנוסף ייעוץ אקדמי ומקצועי לקראת תכנון המשך הלימודים במוסד. במרבית המקרים, המכינות הקדם אקדמיות מתאימות להמשך לימודים במוסד המסוים שנבחר בלבד – אם תתחרטו ותבקשו ללמוד לקראת התואר הראשון שלכם במוסד אקדמי שונה מזה בו למדתם את המכינה הקדם אקדמית שלכם – ייתכן שתצטרכו לבצע השלמות או אף לעבור עוד קורס מכינה טרם תחילת הלימודים.

 

המכינות הקדם אקדמיות משתלבות היטב בשגרת החיים

המכינות הקדם אקדמיות מאריכות את סך הזמן בו תשקיעו בלימודים אקדמיים טרם “תצאו לעולם” ותתחילו בבניית הקריירה שלכם. על כן, במוסדות לימוד רבים מתחשבים בהשקעה הנוספת ומאפשרים מסגרות לימוד במכינות שתוכננו על מנת להשתלב באופן מיטבי עם שגרת החיים, במיוחד במכינות קדם אקדמיות המיועדות לבני 30+. כך, הלימודים מתקיימים במשך פעמיים או שלוש בשעות הערב, ומאפשרים ללומדים להמשיך להתפתח ולהשקיע בקריירה או בבית, תוך כדי הלימודים.

 

עלויות המכינות הקדם אקדמיות

במרבית מוסדות הלימודים, עלויות הלימוד במכינות הקדם אקדמיות זהות לעלות השנתית של הלימודים לתואר ראשון במוסד שנבחר. למשל, באוניברסיטאות, שכר הלימוד במכינות הקדם אקדמיות הוא שכר הלימוד האוניברסיטאי. במקרים רבים ניתן להגיש בקשה למלגות או לממן חלק מהלימודים או את כולם באמצעות הפיקדון האישי הניתן לכל מי ששירת בצה”ל.

 

X
זירת ההשוואות חיסכו עכשיו >