כל מי שמתכנן לקנות דירה בישראל חייב להכיר את המושג “מדד תשומות הבניה” היות ומדובר באחד מהמדדים המרכזיים ביותר עבור הרוכש הפוטנציאלי.

 

מהו מדד תשומות הבניה?

תהליך הבניה כרוך ברכישת חומרי גלם על ידי הקבלן, בתשלום משכורות לעובדים, בהפעלת מכונות עבודה וכו’ -מדד תשומות הבניה מייצג את העלות הכוללת של תהליך הבניה עבור הקבלן. מאחר וגובה שכר הפועלים, מחירי הסחורות ונתונים נוספים אינם קבועים ומשתנים באופן תדיר, גם מדד תשומות הבניה משתנה מדי חודש בחודשו. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היא הגוף האחראי על חישוב של המדד ופרסום של הנתון ברמה חודשית. בחישוב של הלשכה נלקחים בחשבון יותר מ-100 מרכיבים שונים ועדיין מדובר בחישוב גס, שהרי התוצאה הסופית נסמכת על מדגם רנדומלי של גורמים המעורבים בתהליך אספקת חומרי הגלם לקבלני הבניין. אחוז העלייה בממד תשומות הבניה מייצג את העלות היחסית לעומת הנתון שפורסם בחודש הקודם.

 

כיצד משפיע מדד תשומות הבניה על רוכש הדירה?

משמעותו של מדד תשומות הבניה על רוכש הדירה הפוטנציאלי היא עצומה. מאחר ובניית הדירה זהו תהליך ממושך האורך כשנה, אין הקבלן יכול לדעת מראש מהי העלות הכוללת הסופית של הבניה (לנוכח השינויים שעשויים להתרחש במחירים של חומרי הגלם, למשל) ולכן בוחר להצמיד את המחיר הכולל אל מדד תשומות הבניה. והמשמעות: במקום שרוכש הדירה ישלם את עלות הבניה בפועל, המחיר שייגבה ממנו על ידי הקבלן יהיה המחיר הצמוד לממד התשומות, כלומר, ייקר באורח ניכר את מחיר (וככל שמדד התשומות יעלה, כך גם יידרש הרוכש לשלם יותר).

 

למרות שאיש אינו יכול לחזות בדיוק מושלם את גובה המדד הצפוי להירשם בעתיד, ניתן לומר כי במהלך העשור האחרון ישנה מגמת עלייה מתמדת של המדד (למרות שהיו תקופות בהן המדד דווקא ירד). מצב דברים זה ייראה לרוכשים רבים כבעייתי, ובצדק: איש לא מעוניין לשלם יותר.

 

מדד תשומות הבניה - הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

מדד תשומות הבניה – הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

 

אז מה עושים?

אחד מהפתרונות האפשריים הוא להתמקח עם הקבלן ולבקש שלא ייצמד למדד תשומות הבניה, אלא למדד אחר. לדוגמא, מדד המחירים לצרכן מתאפיין בתנודתיות מעטה יחסית לעומת מדד התשומות ועלייתו מתונה יותר. אפשר גם לבקש מהקבלן להיצמד לדולר. רוב הקבלנים יעדיפו כברירת מחדל את מדד התשומות, אך ייתכן כי לאחר מיקוח תוכלו להגיע לעמק השווה ולבחור בהצמדה למדד שמשחק לטובתכם.

 

מדד תשומות הבניה

 

פתרון נוסף לסוגיה הוא תשלום הסכום, או חלקו מראש. כמעט ולא יימצאו רוכשי דירה, אשר יהיו מסוגלים לשלם עבור כל הפרויקט, אך גם תשלום חלקי יפחית את גובה הסכום שתשלמו עבור מדד תשומות הבניה, שכן הוא יחושב אך ורק ביחס לסכום הנותר לתשלום. עם זאת, חשוב שתדעו כי לא תמיד פתרון זה מוכיח את עצמו כמשתלם לרוכש – במקרים בהם תידרשו להקדים עם לקיחת המשכנתא לצורך ביצוע התשלום מראש, ייתכן והריבית על המשכנתא תהיה גבוהה יותר מסך הסכום שתשלמו עבור מדד התשומות.

 

אף כלכלן לא יוכל לנבא את גובה מדד תשומות הבניה העתידי. לכן במקרים רבים רכישת דירה חדשה והיצמדות למדד זה יכולה לייקר לכם באורח ניכר את המחיר הסופי שתשלמו, אך לפעמים גם לשחק לטובתכם.

 

אולי יעניין אותך גם?

X
זירת ההשוואות חיסכו עכשיו >