בעידן האינטרנט כל מי שברשותו מחשב המחובר לרשת הוא בעל גישה לכמות עצומה של מידע, כולל כזה הנוגע לשוקי ההון ולהשקעות כלכליות. למעשה כיום יכול כל אחד, מביתו, לנתח שווקים ולבצע השקעות ללא תלות בברוקרים ויועצי השקעות למיניהם. חברת יאהו, אשר הוקמה בשנת 1994 וכבר בשנה השנייה לפעילותה השיקה את שירות יאהו פייננס (Yahoo! Finance), מספקת פלטפורמה ובה מידע רב אודות מניות “חמות” וחדשות בתחום הפיננסי. גוגל החלו דרכם בשנת 1998 ורק בשנת 2006 השיקו את שירות גוגל פייננס (Google Finance), הדומה במהותו לזה של יאהו. בישראל השימוש בשירותים אלה של שתי ענקיות האינטרנט צובר תאוצה ומעניין לדעת יותר על מה מאפשרים לנו שירותים פיננסיים אלה לעשות ומה ההבדל בין השניים. בפסקאות הבאות תמצאו מידע אשר יסייע לכם להבין מה הם בדיוק גוגל פייננס ויאהו פייננס ובמה הם נבדלים זה מזה.

 

גוגל פייננס ויאהו פייננס הן שתי פלטפורמות לניתוח השקעות

גוגל פייננס ויאהו פייננס הן שתי פלטפורמות מבית ענקיות התוכן באינטרנט, המספקות מרכז לניתוח מניות, קריאת סקירות כלכליות של אנשי השקעות נבחרים, ועוד. שתי הפלטפורמות דומות במהותן אולם הן מציעות שימושים שונים ומאפיינים שונים

 

גוגל פייננס, יאהו פייננס – אתרים בהם מידע רב אודות שוקי הון ברחבי העולם ובארה”ב בפרט

גם ביאהו פייננס וגם בגוגל פייננס תמצאו מידע רב אודות שוקי הון ברחבי העולם ובארה”ב בפרט. לצד ערכן של מניות (המתעדכן, כמובן, באופן מקוון ורציף) ומוצרים פיננסיים שונים הנסחרים בבורסות המרכזיות בארה”ב (NYSE ו – NASDAC) מוגשות כתבות של מומחים המנתחים את המתרחש ומציעים תחזיות המאפשרות למשקיעים פוטנציאליים לקבל החלטות על בסיס מידע רב יותר. מי שמביט בדף הבית של שני האתרים עשוי תחילה לחוש בלבול אולם ברגע שמעמיקים מעט מסתבר שקל למצוא את מה שמעניין אותנו. כך למשל ניתן בלחיצה לקבל מידע אודות ערכם העדכני של מניות, קרנות, מטבעות ועוד. לחיצה על מוצר פיננסי מסוים פותחת חלון ובו מידע רב, כולל כמובן גרפים המתארים את התנודות במחיר.

גם בגוגל פייננס וגם במקבילו יאהו פייננס ניתן לפתוח ולנהל תיקי השקעות מדומים אשר עוקבים בזמן אמת אחר ערכי מוצרי ההשקעה בתיק ומאפשר לימוד קרוב למציאות של ניהול תיק השקעות. בשורה התחתונה האתרים והאפליקציות של גוגל פייננס ויאהו פייננס כאחד מאפשרים לכל מי שמעוניין להפוך בקלות משקיע פעיל בשוק ההון.

 

מעקב אחר נתונים - גוגל פייננס או יאהו פייננס

גם גוגל פייננס וגם יאהו פייננס מאפשרים: מעקב אחר מוצרים פיננסיים כמו ערך מטבעות, חוזים עתידיים, מניות, סחורות, ועוד. גם בגוגל פייננס וגם ביאהו פייננס ניתן לפתוח ולנהל תיקי השקעות

 

גוגל פייננס, יאהו פייננס – ההבדלים בין השניים

ראשית יש לציין כי למרות הדמיון בין שני השירותים יאהו פייננס זוכה לפופולאריות כמעט כפולה מזו של גוגל, ייתכן שהסיבה לכך היא הוותק הרב יותר (ליאהו פייננס יתרון של כ – 10 שנים). ההערכה היא שכ – 70 מיליון גולשים משתמשים ביאהו פייננס מדי יום לעומת 40 מיליון “בלבד” בגוגל פייננס. בהקשר זה ראוי לציין שישנם עוד אתרים המציעים שירותים דומים לשל יאהו פייננס וגוגל פייננס ונחשבים פופולאריים יותר מהשירות של גוגל, אלה הם MSN Money, עם כ – 65 מיליון גולשים ביום ו – CNN Money עם 50 מיליון.

 

במבט חטוף נראה שהשירות של יאהו מציע יותר תוכן. המטרה המוצהרת של יאהו היא לאפשר למשתמשים לקבל החלטות מושכלות ולסייע להם לכלכל צעדיהם בתחום ההשקעות בשוק ההון. המידע שניתן למצוא כולל ניתוחים של אירועים שונים והשפעתם על שוק ההון בארה”ב ושווקים אחרים ברחבי העולם. עוד ניתן לעשות שימוש במגוון אפליקציות המקלות על קבלת מידע המעניין אתכם.

 

חסידי גוגל פייננס טוענים כי המידע אודות ערכן של מניות מוצג באופן ברור יותר בגוגל וכן שקל יותר לבצע חיתוכים ולעקוב אחר התפתחויות. נראה כי בגוגל שמים דגש על הגשת מידע עדכני מאוד (“בזמן אמת”- “real time”), גם ביאהו ישנו מידע כזה אולם שם נראה שהדגש הוא על ניתוח וקבלת תמונה כללית. אחד הפיצ’רים המעניינים בגוגל פייננס נקרא “Google domestic trends” שם נעשה שימוש בנתוני היקפי חיפוש במנוע החיפוש של גוגל אודות תחומים מסוים הנוגעים לשוק ההון, מתוך נתונים אלה ניתן להסיק רבות אודות התעניינות במניה כזו או אחרת וכד’. גוגל מציגים גרפים המתארים את המגמות המסתמנות בתחומים שונים כגון עסקי הרכב, הביגוד ועוד.

 

ביקורת

ברבות השנים ספגו גם גוגל פייננס וגם יאהו פייננס ביקורת על נתונים שגויים שהציגו. כמצופה מענקיות אינטרנט אלה ההתייחסות לביקורת היא עניינית ומקיפה ומאמץ ניכר (ומוצלח בדרך כלל) נעשה כדי למנוע הישנות תקלות. שני השירותים מציעים המון מידע ושלל אפשרויות, נראה שיתרון הגיל משחק לידי יאהו פייננס אולם בגוגל לא נחים לרגע וממשיכים לפתח ולצמצם את הפער.

 

מעניין לציין כי ביאהו פייננס ניתן לקבל מידע רב מתוך הבלוג ואילו בגוגל בחרו דווקא לסגור את הבלוג בשנת 2012. עוד חשוב ליזכור כי עבור יאהו השירות הפיננסי מהווה חלק נכבד מן הפעילות בעוד אצל גוגל הפרויקט אמנם נחשב לאחד המרכזיים אולם יש עוד רבים הדומים לו בהיקפם.

 

אולי יעניין אותך גם?

X
זירת ההשוואות חיסכו עכשיו >