רווחי ארביטראז’ הם תמצית האושר עבור משקיעים – הם מגלמים אפשרות לרווח מיידי ונטול סיכונים. איפה הקאטץ’? אז זהו, שאין. סוחרי ארביטראז’ הם סוחרים מהירי מחשבה המיומנים בריבוי פעולות (multi-tasking) אל מול שני שווקים שונים (עבור כל עיסקה) – במאמר שלפניכם, נלמד הכל על מניות ארביטראז’ ועל היתרונות והחסרונות שברווחי ארביטראז’. מוכנים להשקיע? בואו נצא לדרך

 

ארביטראז’ 101 – הסבר פשוט, ברור ותמציתי

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז’ הן מניות שאותן ניתן לרכוש בזול בשוק א’, ולמכור ביוקר בשוק ב’. על מנת להפוך לסוחר ארביטראז’ ממולח, חשוב לפעול במהירות ואל מול גורמים אמינים

 

ארביטראז’ מתאר עיסקה בה אנחנו רוכשים מוצר בשוק א’ במחיר נמוך, ומוכרים אותו בשוק ב’ במחיר גבוה. בשוק מרובה שחקנים, כאשר לא אנחנו קובעים את מחירי נקודת האיזון, כאשר תיק ההשקעות שלנו מכיל השקעות בבורסות שונות מסביב לעולם – פעולת ארביטראז’ היא הפעולה של איתור מניה (או מטבע, או סחורה – או כל מוצר השקעה אחר) שנמכר בזול בשוק א’, וביוקר בשוק ב’. כאשר התמזל מזלנו ואנחנו מוצאים פערים כאלה – אנחנו מגשימים את החלום האולטימטיבי של כל איש עסקים – קונים בזול, מוכרים ביוקר.

 

 

מניות ארביטרז’

לא פעם חברות גדולות וחברות בינלאומיות מוכרות את המניות שלהן ביותר משוק אחד. מחירי המניות הם בדרך כלל דומים בשווקים השונים, אבל קורה באופן טבעי, כתוצאה מכוחות השוק המשפיעים על המחירים, שמחיר המניה משתנה באופן משמעותי בשוק אחד בלבד. זה קורה בדרך כלל, כאשר מחירי המניות מגיבים למשהו שקרה באופן מקומי בשוק אחד (אבל לא בשוק אחר), למכירה של כמות גדולה של מניות החברה וכדומה. בדרך כלל, לא נמצא פערים משמעותיים המצדיקים פעולת ארביטראז’ ברכישה ומכירה של מניות, כתוצאה מפרסום דוחות החברה או שינוי בינלאומי שישפיע על כל השווקים.

 

רווחי ארביטראז’ – מה חשוב לקחת בחשבון

אם נסתכל על מחירי מניית טבע, לדוגמה, אשר נמכרים גם בשוק הישראלי וגם בבורסה בארה”ב, נוכל לראות כי קיימים הפרשי מדדים בין המחירים בשתי הבורסות השונות. לדוגמה, בעת כתיבת המאמר היו מחירי מניית טבע בבורסה בישראל 115.90 ש”ח, ובבורסה בניו יורק 32.95$, אשר לפי שער דולר של 3.51 שווה בש”ח 115.65 ש”ח. לכאורה, ניתן להרוויח על פערי המחירים 30 אגורות למניה – אולם כמובן שחישוב זה הוא מוטעה, מכיוון שהוא אינו לוקח בחשבון את עלויות הפעולה, המרות הכספים וכדומה. אם כן, פערי ארביטראז’ הם רווחיים רק כאשר הפער מכסה גם את עלויות ביצוע העיסקה.

 

רווחי ארביטראז'

רווחי ארביטראז’ הם הרווחים הנצברים כתוצאה ממכירת מניה בשוק ב’ במחיר גבוה ביחס לרכישתה בשוק א’. חשוב שההפרשים, או הרווחים, יהיו גבוהים מעלויות העיסקה, המרות המט”ח, וכל עלות נוספת שהעסקה כרוכה בה

 

ארביטראז’ במניות – האם זה באמת משחק חסר סיכון?

נהוג לומר על השקעות ארביטראז’ שהן נטולות סיכון, ויש בזה מן האמת. הנה כמה נקודות שחשוב לקחת בחשבון על מנת להפחית את הסיכון בפעולות ארביטראז’:

 

  • אתם חייבים לוודא כי מדובר באותו המוצר בדיוק, שתוכלו לרכוש בשוק אחד ולמכור בשוק האחר. אם פספסתם בקריאת הנתונים ויסתבר שלא מדובר על אותה מנייה – פעולת הארביטראז’ שלכם לא צלחה. זה לא אומר שתפסידו כסף – אבל זה בהחלט אומר שהכסף שתפסידו או תרוויחו – אינו נחשב ארביטראז’

 

  • אתם חייבים לוודא שאתם עובדים מול גורמים אמינים. רכישה של ניירות ערך מטעם חברה לא מוכרת או חוזים עתידיים מול סוחר שרק את שם המשתמש שלו בפייסבוק אתם מכירים – אינה עסקת ארביטראז’ רצינית. חשוב לוודא כי הרוכשים, המוכרים, והמניות או המוצרים בהם מדובר – הם אמינים ויציבים.

 

  • במקרים של ארביטראז’ במניות – אתם חייבים לקחת בחשבון את השפעת הזמן. מחירי מניות משתנים בכל רגע באופן רצוף, מה שעלול להשפיע משמעותית על עיסקאות ארביטראז’ בפערים לא גדולים. על כן, לא פעם יש טעם בפעולה מהירה של רכישה ומכירה, תוך שאתם מוודאים שאין זמני המתנה בעסקה שלכם.

 

מניות ארביטראז’ בישראל

 בישראל כיום 63 חברות המנפיקות מניות גם בבורסה בתל אביב וגם בבורסה בניו יורק. מניות אלה מכונות “מניות דואליות”, הנה כמה מהן:

 

  • מניית אינטרנט זהב (IGLD)
  • מניית אלביט מערכות (ESLT)
  • מניית גזית גלוב (GZT)
  • מניית טבע (TEVA)
  • מנייל כיל (ICL)
  • מניית נייר חדרה (HAIPF)
  • מניית סודהסטרים (SODA)

 

פערי המחירים בין מניות אלה, הנמכרות כאמור בשני השווקים, מפורסמים באתרי ההשקעות, ומעקב רציף אחר הפערים עשוי לגלות בפניכם עסקאות ארביטראז’ מהירות ורווחיות בסיכונים אפסיים.

 

אם אתם משקיעים שעוד לומדים ומגבשים אסטרטגיית השקעות במוצרים שונים בשוק ההון, נמליץ על קריאת המאמר מסחר בבורסה – חמשת הטיפים הכי חשובים לסוחר המתחיל בבורסה או המאמר חמשת המוצרים הפופולאריים להשקעה בשוק ההון – ולמה כדאי לכם להשקיע, אשר יסייעו לכם לגבש אסטרטגייה בנושא של מניות ארביטראז’, להשקעות רווחיות יותר.

 

אולי יעניין אותך גם?

X
זירת ההשוואות חיסכו עכשיו >