בישראל נהוגה שיטה לניכוי מס המכונה “ניכוי מס במקור”. המשמעות היא, שהמס מנוכה מכל תשלום מייד עם ביצועו – כולל בתשלום שכר אצל עובדים שכירים (היישר מתלוש השכר), ובתשלום עבור שירותים בעסקים, באמצעות טופס אישור על ניכוי מס במקור המצביע על גובה המס שיש לנכות מן התשלום. בעוד החובה לתשלום מס מוטלת על מקבל התשלום – על המשלם חלה החובה לוודא כי גובה המס שנקבע למקבל התשלום אכן מנוכה מן התשלום. על מנת שמשלמים יידעו כי הם מעבירים תשלום על פי חוק, לאחר ניכוי מס הכנסה על פי הגובה שנקבע לעסק ברשות המיסים – ניתן להפיק (באופן מקוון ומיידי) טפסי אישור ניכוי מס במקור, אותו לא פעם מבקשים משלמים לראות, בטרם יעבירו תשלום. מהו טופס אישור מס במקור, כיצד מפיקים אותו ומי חייב בתשלום מס במקור? על כך – במאמר שלפניכם.

 

אישור ניכוי מס במקור - על פי חוק

אישור מס במקור – האישור הניתן על ידי רשות המסי בישראל המאפשר למשלם לדעת מה גובה המס שיש לנכות מן התשלום

 

אישור ניכוי מס במקור – אצל שכירים ואצל עצמאים

אצל שכירים, ניכוי מס במקור מבוצע באופן שקוף לעובד על ידי המעביד. מס הכנסה, המשולם הישר מהשכר ברוטו כבר בתלוש המשכורת, מהווה תשלום של מס המשולם במקור על ידי השכיר. אגב, בשל החישוב המבוצע באופן שנתי של גובה המס שיש לשלם, עובדים שכירים אשר אינם מרוויחים בכל חודש את אותו השכר בדיוק, עשויים להרוויח רבות על ידי ביצוע תיאום מס. תיאום מס, המבוצע עיתים קרובות על ידי חברות מתמחות, ומאפשר דרישת המסים ששולמו ביתר בשל שיטת התשלום של מס במקור עד שש שנים אחורה – מאפשר לא אחת קבלת החזרים לשכירים של אלפי שקלים המגיעים להם.

 

אצל עצמאים, ניכוי המס במקור מבוצע על ידי המשלם, בגובה המופיע בטופס אישור המס במקור של מקבל התשלום. זוהי בעצם מעין מקדמה המשולמת למס הכנסה, המבטיחה הפחתה משמעותית של ה”השתמטות” מתשלומי מס הכנסה על ידי העסק. אחת לחודשיים, מוגש לרשויות המס דו”ח מאזן דו חודשי, לפיו נקבעים שיעורי המס שיש לשלם על פי ההכנסות בניכוי ההוצאות של העסק – ותוספת תשלום או החזר מבוצעים בהתאם לצורך. על מנת לדעת מה גובה ניכוי המס במקור שנקבע לעסק, משלמים רבים מבקשים הצגה של אישור על ניכוי מס במקור, הכולל את גובה ניכוי המס הנדרש לתשלום עבור העבודה.

 

אישור ניכוי מס במקור - מאתר רשות המיסים

אישור ניכוי מס במקור הוא טופס שניתן להוריד מאתר רשות המסים על פי מספר עוסק מורשה, מספר תיק מס הכנסה, או מספר שותפות. האישור מצביע על גובה המס שיש לנכות במקור מן התשלום

 

אישור ניכוי מס במקור – הסכומים והאחוזים

אישור על ניכוי מס במקור מצביע על תשלום מס הכנסה על פי חוק מטעם העסק. אחוז המס המופחת מן התשלום משתנה מתחום עיסוק אחד למשנהו ובעיקר על פי גובה ההכנסה של מקבל התשלום. גובה המס המשולם הוא במרבית המקרים בעסקים קטנים או בינוניים עד 30%, כאשר ניתן לקבל הפחתה בגובה התשלום ואפילו פטור מניכוי מס במקור, במקרים מסויימים. במידה ומקבל התשלום אינו מפיק אישור ניכוי מס במקור, יופחת מגובה התשלום אחוז המס המרבי על פי תחום העיסוק, וכאמור, בדרך כלל לא יותר מ – 30%. הסכום, אגב, מנוכה כמובן מגובה התשלום ברוטו, לפני הפחתת מע”מ.

 

אולי יעניין אותך גם?

X
זירת ההשוואות חיסכו עכשיו >