היוזמה של התאחדות הסטודנטים: בנק דיגיטלי לצעירים

אסף הורן5 דקות קריאה
בנק דיגיטלי לצעירים עושה את דרכו אלינו
שתף:

בישיבת הנשיאות של התאחדות הסטודנטים הארצית שהתקיימה ביום ב', (16.7) אושרה ההחלטה על כניסה למו"מ עם משקיעים לטובת הקמת בנק דיגיטלי חדש בישראל. הנשיאות המורכבת מנציגי 47 אגודות הסטודנטים בכל הארץ הצביעה פה אחד בעד המהלך. ההשקעה האופציונאלית נאמדת בעשרות מיליוני שקלים. בשנים האחרונות התאחדות הסטודנטים הארצית לקחה חלק פעיל ברפורמה לפתיחת שוק הבנקאות, במטרה לאפשר לשחקנים חדשים להיכנס לתחום ובכך להביא להגברת התחרות ולשבירת המונופול בענף. כחלק מהרפורמה, מספר גורמים בוחנים כניסה לשוק והקמת מבנה בנקאי חדשני שתכליתו הגברת התחרות והשפעה ישירה על יוקר המחייה בישראל. מספר גורמים עסקיים אף פנו להתאחדות הסטודנטים במטרה לשתף פעולה ולהקים במשותף מבנה בנקאי חדשני.

 

ההחלטה על כניסה לשוק הבנקאות היא כהמשך ישיר למאבק המתמשך של התאחדות הסטודנטים הארצית ביוקר המחייה ובריכוזיות במשק. בשנה החולפת הצהירו נציגי ההתאחדות על הכוונה להקים מבנה בנקאי חדש בפני בנק ישראל ובפרט מול המפקחת על הבנקים, הגברת חדווה בר, לאורך עשרות פגישות. כך נעשה גם מול שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן, בנק ישראל, מנכ"ל משרד האוצר ועוד. ככלל כל הנוגעים בדבר נתנו את ברכתם למהלך.

 

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים: מלחמה עיקשת ביוקר המחיה

בעקבות המהלך אמר רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית כי "מדובר בהחלטה תקדימית שמעלה את המלחמה העיקשת שלנו ביוקר המחייה ובריכוזיות במשק עשרה שלבים למעלה. המאבק שהחל לפני שבע שנים עם מגפונים והפגנות בכיכר, ממשיך היום באופן פרקטי דרך כניסה לענף הכי מונופולי שקיים היום. לא הגיוני שחמישה עשורים לא קם בנק חדש בישראל. אנחנו מוכנים להשקיע ולבחון את כל האופציות שבסופו של דבר יתנו פתרון לכלל הציבור בישראל, שכעת עומד כקהל שבוי מול המערכת המרוכזת. המטרה שלנו היא להוזיל עלויות לצרכן הקצה, באמצעות הרחבת השוק ופתיחתו לשחקנים חדשים, שהתחרות הבריאה תהיה המנוע המרכזי לפעילותם. אני תולה במהלך הזה תקוות גדולות, ומקווה להתחיל את המו"מ עם המשקיעים האופציונאליים כבר בימים הקרובים".

 

בנק דיגיטלי כחלק ממהפכה
"המאבק שהחל לפני שבע שנים עם מגפונים והפגנות בכיכר, ממשיך היום באופן פרקט"

 

בנק דיגיטלי קרוב מאי פעם?

בשנה החולפת נפגשו נציגי התאחדות הסטודנטים הארצית עם מספר גורמי מפתח, ביניהם יועצי השקעות וכן מומחים מתחום הבנקאות. לפתחה של ההתאחדות עומדים מספר משקיעים המעוניינים בשיתוף פעולה ובימים הקרובים תתקבל החלטה עם מי מהם להיכנס למו"מ. במקביל, נעשתה פעילות מאומצת על ידי פעילים חברתיים של התאחדות הסטודנטים הארצית בכדי לייצר תשתית לכניסת שחקנים חדשים לשוק. בתוך כך פעלו לשינוי הייעוד של ועדת שטרום שכעת מוגדרת  כוועדה להגברת התחרותיות בענף הבנקאות. כמו כן, התקיימו פגישות בנושא לשכת שירות טכנולוגית (IT) עם משרד האוצר, בנק ישראל רשות שוק ההון, ישראל דיגיטלית ושחקנים בינלאומיים נוספים כגון TATA, TEMANOS וכד'.

 

 

התאחדות הסטודנטים הארצית קיימה התייעצות עם מומחי השקעות שהביעו תמיכה במהלך, והיא אף נמצאת כיום בשלבי גיוס מתקדמים של יועץ אסטרטגי אשר ילווה את המו"מ מול המשקיעים, לקידום הקמתו של בנק דיגיטלי.