לידיעת הזוג המלכותי: 6 צעדים בדרך לעצמאות כלכלית

עינת שמואלוביץ2 דקות קריאה
עצמאות כלכלית - טיפים חשובים
שתף:

בריטניה עדיין לא התאוששה מהבשורה של הנסיך הארי ורעייתו מייגן מרקל, וגם המלכה מנסה להשלים את המצב החדש. בזמן שכולם מנסים לחזור לשגרה ולהבין מה בדיוק המשמעות של אותה "עצמאות כלכלית" עליה הכריזו בני הזוג, הנה 6 צעדים חשובים בדרך לשם – בין אם אתם מוותרים על התואר המלכותי שלכם ובין אם לא.

 

 

עצמאות כלכלית? התחיל לחסוך

למרות מה שאתם אולי חושבים, עצמאות כלכלית היא הכוח שלכם לקנות את מה שאתם רוצים באמת, ולא בהכרח את מה שמנסים לשכנע אתכם שאתם צריכים או רוצים. אז לפני שאתם ממהרים לבצע רכישה, לתכנן אירוע גדול או להזמין חופשה, נסו לתכנן את הצעדים הבאים שלכם וחיסכו בהתאם. במקום להיכנס למינוס כדי לממן את הקנייה הזו, נסו להבין האם אתם באמת זקוקים לה, והאם אפשר לעשות את זה קצת אחרת, בעלות נמוכה יותר.

 

מה זה עצמאות כלכלית?
עצמאות כלכלית היא החופש לקנות את מה שאתם באמת רוצים וצריכים

 

ותרו על ההלוואה מהבנק

אנחנו מוקפים בפרסומות שמעודדות אותנו ליטול עוד הלוואה מהבנק או מחברת האשראי, אבל הלוואה היא ההיפך הגמור מעצמאות כלכלית. למעשה, היא רק מגדילה את ההוצאה החודשית שלכם והופכת אתכם לתלויים הרבה יותר. אם אתם מתכננים להשקיע בהקמת עסק וזקוקים למימון לצורך כך, יכול מאוד להיות שהלוואה תעזור לכם, אבל לפני שאתם ממהרים לבקש (ולקבל) אותה, נסו להעריך מה הסכום הדרוש לכם באמת, והאם יש דרך אחרת להגיע אל הפתרון

 

השוו מחירים קצת יותר לעומק

יש שירותים שאנחנו לא יכולים לדמיין את החיים שלנו בלעדיהם, מאינטרנט ועד סלולר, מזון ואפילו חשמל. אלא שבחלק מהמקרים אפשר לחסוך לא מעט, אם רק משווים מחירים ומקבלים החלטות צרכניות חכמות יותר. יכול להיות שתוכלו לצרוך סדרות וסרטים דרך סטרימר במקום דרך הספק הנוכחי שלכם, ועל הדרך תחסכו כמה עשרות שקלים לחודש. יכול להיות שאם רק תתמקחו או תבדקו אצל המתחרים, יציעו לכם אינטרנט קצת יותר זול. גם הנחה של שקלים בודדים מדי חודש מצטברת לכמה מאות שקלים מדי שנה, כמעט בכל שירות בסיסי.

 

אל תפחדו לשאול

אנשים רבים חוששים לבקש מהבנק או מסוכן הביטוח שלהם שיסבירו להם מושגים כמו פק"מ, פר"י וסוגי ריביות. אפשר להבין את החשש מפני המבוכה, אבל זה הזמן להזכיר את האמרה הידוע: "אין הביישן למד". אפשר להוסיף ולומר שהביישן גם מפסיד, שכן בהיעדר הבנה בסיסית במושגים פיננסיים יהיה לכם קשה יותר לקבל החלטות, ולשמור על הארנק.

 

עצמאות כלכלית? קודם תשאלו שאלות
אין הביישן למד (והוא מפסיד כסף)

 

אולי מגיע לכם כסף?

האם יכול להיות שמגיע לכם החזר מס שאתם כלל לא מודעים אליו, למשל בשל שינוי משמעותי בשכר או במצבכם התעסוקתי? האם ייתכן שחויבתם על שירות שאתם כלל לא צורכים? פעמים רבות אנחנו פשוט שוכחים לבדוק לאן הולך הכסף, וכך אנחנו מפספסים הוצאות מיותרות וכספים שמגיעים לנו, אבל איש לא ממהר לתת לנו אותו. בדקו את המכתבים מהבנק, את הדוחות של חברת הביטוח ואת תלושי השכר שלכם. אולי תמצאו שם הפתעה נחמדה.

 

 

דעו איפה הכסף שלכם

אתם יודעים כמה אתם מרוויחים, בוודאי אם אתם שכירים שמקבלים תלוש שכר זהה מדי חודש. מצד שני, אתם לא תמיד בטוחים לאן נעלם הכסף ולמה אתם שוב במינוס. אם כן, זה הזמן למצוא את השיטה הנכונה עבורכם, ולפקח קצת יותר מקרוב על הכספים שלכם. קובץ אקסל, אפליקציית ניהול הוצאות או איסוף קבלות – כל דרך היא טובה אם היא נוחה עבורכם. אם תעקבו אחר ההוצאות וההכנסות שלכם באופן קבוע (לפחות פעם בשבוע) תגלו על מה אתם מבזבזים, איפה אפשר לחסוך ולאן באמת נעלם הכסף.

 

אז נכון, להארי ומייגן קצת יותר קל, הם בכל זאת נהנים ממעמד של דוכס ודוכסית, אבל זה המושג שהעלו לכותרות – עצמאות כלכלית – הוא מושג חשוב, וכולנו יכולים לעשות את זה. עם דם כחול או בלעדיו.