קרן הגשמה – תשואה של מעל 18% במהלך 2016

עינת שמואלוביץ5 דקות קריאה
קרן הגשמה - קרן פרטית להשקעות
שתף:

קרן הגשמה היא לא "קרן" במובן המקובל של המילה. מדובר בחברה פרטית, המציעה מודל ייחודי (אשר ניראה רווחי למדי) להשקעות בנדל"ן. בתשקיף החברה שפורסם במאי 2017 נכתב כי החברה מנהלת 250 השקעות נדל"ן, בעיקר במדינות ארה"ב, קנדה, אנגליה, גרמניה, הולנד – וגם בישראל. מעל 700 מיליוני שקלים חולקו כבר למשקיעים בנדל"ן דרך קרן הגשמה, עם תשואה ממוצעת להשקעות של 14% לפני מס בשנה. מה היא קרן הגשמה? אילו מסלולי השקעה היא מציעה ובעיקר – מי יכול להצטרף?

 

קרן הגשה - להשקעות בנדל"ן
קרן הגשמה היא חברת השקעות פרטית המאפשרת השקעות בנדל"ן עם סטטיסטיקה של תשואות גבוהות (14% – 18%) במהלך שנת 2016. הקרן מאפשרת למשקיעים הצטרפות בסכומים של החל מ – 30,000$

 

קרן הגשמה – חברת השקעות פרטית

קרן הגשמה נוסדה בשנת 2009, שני מייסדיה הם אבי כץ (המייסד של "קופיקס"), עו"ד חנן שמש, ויזמים בולטים נוספים בשווקים בארץ ובחו"ל. בשנים הראשונות לפעילותה שיווקה קרן הגשמה אפשרות להשקיע במגוון נרחב של מיזמים, שאינם דווקא בתחום הנדל"ן. בין השאר, הציעה קרן הגשמה השקעה בחוות דגים בישראל, בחברות סטארט-אפ, ועוד. בשנים האחרונות, מתמקדת קרן השקעה בהצעות להשקעה בנדל"ן בישראל ובחו"ל. כיום, החברה מעסיקה כמאה אנשי מקצוע בארבעה משרדים – בפתח תקווה ישראל, במדריד ספרד, בלונדון אנגליה, ובניו יורק ארה"ב. על פי הצהרת החברה, כ – 26,000 לקוחות רשומים משקיעים דרך הקרן.

 

איך זה עובד?

משקיעים פוטנציאליים בקרן מוזמנים להשקיע בנכסים על פי בחירתם בסכומים של החל מ – 30,000$. על מנת להתחיל את ההתקשרות עם קרן הגשמה, יש להירשם לדיוור האלקטרוני של החברה, או לצפות דרך אתר האינטרנט של קרן הגשמה במגוון ההזדמנויות להשקעה בנדל"ן בישראל, באירופה, בארה"ב, ובמיקומים נוספים.

 

ההשקעה דרך הקרן מתאפשרת בשני מסלולים שונים:

 

  • השקעה במסלול מימוני – רף השקעה נדרש כ – 30,000$
    ההשקעה צמודה לפרויקט נבחר, והיא בעצם מהווה "הלוואה" למימון הפרויקט. בסיום הפרויקט, נהנה המשקיע מתשואה מרווחי הפרויקט.
  • השקעה במסלול הוני – רף השקעה נדרש כ – 60,000$
    השקעה זו מקנה למשקיעים בעלות ישירה על הנכס בו השקיעו, כולל זכויות משפטיות.

 

קרן הגשמה - שני מסלולים אפשריים
קרן הגשמה מאפשרת השקעה באחד משני מסלולים עם רף השקעה שונה

 

ההשקעות של הקרן  הן השקעות מוכוונות אקזיטים, ולכן החזר ההשקעה ותחילת קבלת תשואה הם בדרך כלל רק לאחר סיום הפרוייקט – צפי לסיום כל פרויקט מופיע לצד פרטי הפרויקט להשקעה. החברה גובה דמי ניהול בגובה 2% בגין ניהול הנכסים – אולם כל התשואות המובאות בכתבה הן לאחר ניכוי אותם דמי ניהול. בעניין בטוחות להשקעה, תמצאו בקרן הגשמה התייחסות מקיפה לטובת המשקיעים – החל מבחינה יסודית של כל יזם מולו בוחרת הקרן לפעול, וכלה בבטוחות למשקיע כמו בעלות ישירה על הנכס עבור המשקיע, או הקמת שותפויות המקנות זכויות לשותפים על כל נכס בו בוצעה השקעה.

 

הביקורת על פעילות קרן הגשמה

במהלך השנים נשמעה ביקורת על הדיווח הפומבי של חלק הכספים שגויסו על ידי החברה, שעשוי להיות חלקי. ההשקעה והשיווק של פרויקטים מטעם חברת "גלובאל פאראגון", אשר קרסה בשנת 2012, גם היא מעוררת תהיות בנוגע לדיוק הדיווחים מטעם החברה. גם בינואר של שנת 2017, דווח מטעם החברה על החזר של 510 מיליוני שקלים למשקיעים, אולם לא ברור כיצד הושקעו עוד מעל 1.5 מיליארדי שקלים שלטענת החברה גויסו ממשקיעים.