עובדים רבים בוחרים לעזוב את מקום העבודה, את תלוש השכר שמגיע בכל חודש בדיוק בזמן, ואת הנוחות שנלווית לחיים כשכיר מן המניין. הם עושים את זה כדי להגשים חלום ולהקים את העסק שתמיד חלמו עליו, אבל לצד החזון והאמונה הם מגלים שהצעדים הראשונים הם בעיקר צעדים טכניים מאוד. למעשה, הראשון שבהם מחייב קבלת החלטה בסיסית וגורלית למדי, והיא ההחלטה האם להקים חברה בע”מ או עוסק מורשה. כדי לעזור גם לכם לענות על השאלה הזו חשוב שתבינו מה המשמעות של החלופות הללו, ומה היתרונות והחסרונות שלהן.

 

חברה בע”מ – נפרדת מבעל העסק

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר הנלווים להקמת חברה בע”מ, הוא יתרון ההפרדה שבין העסק לבין הבעלים, הפרדה שלא קיימת כאשר מדובר בעוסק מורשה או זעיר. למעשה, מי שמקים חברה בע”מ מבטיח לעצמו הגנה טובה יותר במידה והחברה נקלעת לקשיים כלכליים, לחובות או לתביעה גדולה. בנוסף, מס החברות בישראל ירד בישראל לשיעור של 24% והוא צפוי להמשיך לרדת גם בשנת 2018, כך שרווחים שלא נמשכים מהחברה חייבים במס נמוך יותר בהשוואה לרווחים שתמשכו לחשבון הבנק הפרטי שלכם. במילים אחרות, אם אתם לא זקוקים לכסף נזיל בחשבון הבנק שלכם רצוי שתשאירו אותו בחברה ואף תיעזרו בו כדי להשקיע ולהתרחב במידת הצורך.

 

עוסק מורשה או פטור

בעוד חברה בע”מ היא ארגון הנפרד לחלוטין מהאדם שעומד מאחוריו, עוסק מורשה או פטור הוא העסק עצמו. העוסק הפטור הוא העצמאי שאינו נדרש לתשלום מע”מ, והוא רשאי להחזיק במעמד זה כל עוד סך הכנסותיו מתחילת שנת המס לא עולה על התקרה שהוגדרה בחוק (99,000 ש”ח ב-2016). עוסק מורשה, לעומתו, כן נדרש לתשלומי מע”מ, וגם להחזרי מע”מ. על פניו עוסק מורשה נשמע לעיתים רבות כפתרון האידאלי, אבל מי שהכנסותיו גבוהות יחסית (20,000 ש”ח לפחות) עשוי להעדיף להקים חברה בע”מ. ההסבר לכך נעוץ בשיעורי הביטוח הלאומי הגבוהים שמשלם העוסק המורשה בגין הכנסותיו, בהשוואה לבעליה של חברה המשלם ביטוח לאומי רק בגין המשכורת שהוא בוחר למשוך לעצמו. באופן דומה גם שיעורי המס שונים בין עוסק מורשה לבין חברה בע”מ.

 

אז מה עדיף?

כדי שתוכלו לקבוע מה נכון יותר עבורכם, רצוי שתבחנו את כל המידע הפרוש לפניכם ותחליטו איזו דרך תהיה רווחיות ומדויקת יותר. מי שצופה הכנסות נמוכות יחסית ככל הנראה יעדיף (בצדק) לפתוח עוסק מורשה או זעיר בלבד, ומי שרואה בחזונו הכנסה של עשרות אלפי שקלים בחודש כנראה יחסוך לעצמו לא מעט הוצאות ומיסים אם יקים חברה בע”מ. כמו בכל תחום אחר, גם כאן יש יתרונות וחסרונות לכל חלופה, ואם אתם לא בטוחים באיזו דרך לצעוד, שקלו להיעזר בגורם מקצועי ומנוסה שיכוון אתכם בצורה טובה יותר.

 

אולי יעניין אותך גם?

X
זירת ההשוואות חיסכו עכשיו >