מעשנים כבדים מדווחים שחסכו אלפי שקלים (והפכו לבריאים) לאחר שסוף סוף הצליחו להפסיק לעשן

דנה ברגר5 דקות קריאה
הזמן להיגמל: שיטות הפסקת עישון
שתף:

בישראל היום יש קרוב למיליון מעשנים. רובם, אם לא כולם, מבינים שהעישון מזיק להם אך עדיין ממשיכים לעשן להנאתם. לא משפיעה עליהם עליית מחירי הסיגריות או העובדה שלעיתים הם אף מזיקים לילדים שלהם. רבים מהמעשנים היו מעוניינים להפסיק לעשן אך ההרגל טבוע בהם והשפעת החומרים הממכרים מייצרת ייסורי גמילה. מה גם שהפסקת העישון תמיד נקשרת עם השמנה או הגבלת צריכת קפה ואלכוהול. אך עכשיו ישנה האפשרות של הפסקת עישון הסיגריות בלי הסבל הכרוך בכך, בלי ההשמנה הידועה וכל הדברים המרגיזים הכרוכים בתהליך – בפשטות, נפטרים מהרצון לעשן.

 

התאמה לטיפול בגמילה מעישון תלויה במספר גורמים, כמו לאיזה קבוצת גיל אתה שייך. מעל 67,878 ישראלים כבר ביצעו בדיקה להתאמה לטיפול בגמילה מעישון, זה לוקח פחות מדקה ורק צריך לענות על מספר שאלות בסיסיות.

 

ניתן להריץ בדיקת התאמה לגמילה מעישון על ידי בחירת קבוצת גילך:

חשוב להבין שההתמכרות לסיגריות, על החומרים הממכרים וההיבטים ההתנהגותיים שמגיעים איתן, מתרחשת מהר מאוד. האשם העיקרי בכך הוא הניקוטין, חומר המצוי בטבק, המשתחרר בעת הבעירה, נשאף אל הריאות עם העשן ונספג בדמנו. מסתבר שניקוטין הוא אחד החומרים הממכרים ביותר הידועים לאנושות, הוא ממכר אפילו יותר מסמים קשים כמו הרואין. הניקוטין מגיע אל המוח בתוך כ -7 שניות מתחילת עישון סיגריה, שם הוא נקשר לקולטנים שונים ומשפיע עלינו בדרכים שונות, בין היתר הוא מגביר את הפרשת הדופמין וכך משרה תחושת רוגע.

 

בעבר הרחוק לא הייתה כמעט מודעות לנזקי העישון, בהמשך הצליחו מגדלי הטבק ויצרני הסיגריות לעכב את חלחול הידע אודות הסכנות הכרוכות בעישון. במהלך העשור האחרון חלו התפתחויות דרמטיות בכל רחבי העולם, חוקים האוסרים עישון במקומות ציבוריים, מיסוי גבוה על סיגריות, כל אלה ועוד הביאו לשינוי ואחוז המעשנים בקרב האוכלוסייה הולך ויורד. בשורה משמחת נוספת היא שעם הביקוש הגובר פותחו שיטות שונות שמטרתן לסייע למי שמעוניינים להפסיק לעשן. ככל שיש בנמצא יותר שיטות להפסקת עישון קיים סיכוי גבוה יותר למצוא שיטת הפסקת עישון שתתאים לכל מעשן. בפסקאות הבאות תמצאו מידע אודות שיטות שונות לצורך הפסקת עישון.

 

הפסקת עישון - רק למי שבאמת רוצה
רק מעטים מן המעשנים אינם מעוניינים להפסיק, אולם מדובר בהרגל שקשה מאוד להיגמל ממנו. כיום ישנן מגוון שיטות העשויות לסייע. חשוב מאוד שמי שמנסים להפסיק לעשן אך לא מצליחים ימשיכו לנסות, בשיטות שונות, עד למציאת השיטה המתאימה להם

 

הפסקת עישון באופן עצמאי – האם זה אפשרי?

ישנם מעשנים הסבורים שיוכלו להפסיק לעשן ברגע שיחליטו לעשות זאת. האמת היא שקשה מאוד להפסיק לעשן בעצמנו. רק מספר קטן של נגמלים מעישון מצליחים לעשות זאת ללא סיוע מקצועי. חשוב לזכור שהתמכרות לסיגריות היא כפולה, פיזיולוגית ונפשית כאחד. הניקוטין, כאמור, הוא חומר ממכר מאוד ולצד ההתמכרות הפיזיולוגית יש את ההרגל הטקסי עצמו – "הפסקת הסיגריה", העישון ביחד, הסיגריה עם הקפה, ועוד – כל אלה מהווים מרכיבים נפשיים רבי עוצמה בהתמכרות לסיגריות וכך הפסקת עישון בכוחות עצמנו הופכת לאתגר מורכב. חשוב להבין שניתן ומומלץ לנסות להפסיק לעשן בכל דרך, כולל בכוחות עצמנו, אך זאת רק בתנאי שמבינים מראש שכישלון לא צריך להפחית מרצוננו להפסיק אלא רק לדרבן אותנו לנסות שיטות נוספות.

 

ניקוטין ממקורות מזיקים פחות

שיטות שונות של הפסקת עישון וגמילה מערבות שימוש במוצרים המספקים לגוף את הניקוטין הממכר ללא חומרים מזיקים המצויים בעשן הסיגריות (כגון זפת וחד תחמוצת הפחמן). שיטות כאלה דוגלות בהפסקה הדרגתית המתחילה בגמילה מן ההרגל עצמו תוך שמספקים לגוף את הניקוטין ממקור אחר, כגון מדבקות, מסטיק או משאף. בהמשך ניתן להפחית את מינון הניקוטין עד להפסקה מוחלטת. שיטות כאלה נהנו מפופולריות למשך תקופה מסוימת (מסוף שנות השמונים ועד סוף שנות התשעים) אולם במשך הזמן הסתבר שיעילותן מוגבלת וכך דעך כוכבן. כיום הן עדיין בשימוש וישנם מעשנים ששיטת גמילה כזו עשויה להיות המתאימה ביותר עבורם.

 

סיגריות חשמליות ותרופות מרשם

הביקוש לתרופה המקלה על הפסקת עישון הניע חברות פרמקולוגיות שונות לפתח תרופות מרשם שמטרתן סיוע להליך הפסקת עישון בדרך של טיפול בסימפטומים פיזיולוגיים ונפשיים המקשים על נגמלים מסיגריות ומניקוטין. עוד אמצעי מודרני להפסקת עישון הוא הסיגריה החשמלית. מדובר במתקן המאפשר נשימת אדי מים במקום עשן. חשוב להבין שכל שימוש בתרופות המכילות חומרים כימיים כרוך בתופעות לוואי מזיקות. גם הסיגריה האלקטרונית התגלתה כמזיקה לבריאות לכן מי שבוחרים בשיטה כזו חשוב שתשמש כשלב בדרך לגמילה מוחלטת ולא החלפת תלות אחת באחרת. 

 

למרות שהניקוטין הינו סם ממכר מאוד, החוזק שלו הינו במהירות שבה מתמכרים אליו ולא בעוצמה. למעשה, החולשה של סם הניקוטין היא במהירות שבה הוא עוזב את הגוף. תוך 3-5 ימים רוב הניקוטין מתנקה מהגוף ולא מרגישים יותר את תסמיני הגמילה. אחרי 21 יום הגמילה הפיזית מניקוטין מסתיימת לחלוטין. יחד עם זאת, מעשנים רבים שמפסיקים לעשן לבד חווים קשיים למשך חודשים ואף שנים אחרי הפסקת העישון, מה שמלמד אותנו שלמרות שהם טיפלו במימד הפיזי של ההתמכרות שלהם (והם כבר אינם מכורים לניקוטין), הם לא שינו את התפיסה כלפי הסיגריה ולכן ממשיכים להתגעגע והרצון לסיגריה נותר. לכן, חשוב לוודא שהטיפול בו בחרתי מטפל בשני מימדים אלה – הפיזיולוגי ובעיקר הפסיכולוגי על מנת להפסיק לעשן וחשוב מכך – להפסיק לרצות לעשן.

הפסקת עישון עם מדבקה או מסטיק
קשה להפסיק לעשן ללא סיוע. ישנן שיטות שונות בהן נעשה שימוש בתחליפים כגון מדבקות או מסטיק המספקים לגוף ניקוטין, תרופות מרשם או סיגריה חשמלית המאפשרת שאיפת אדי מים במקום עשן מזיק. חשוב מאוד לקחת בחשבון סכנות בריאותיות הכרוכות בשימוש באמצעים כגון אלה ולהימנע ממצב של החלפת תלות אחת באחרת

אז מה עושים?

תהליכי גמילה שונים הופכים קלים יותר בזכות שימוש במומחים להפסקה לעישון שמצאו את הדרכים כדי להפוך את הגמילה מעישון סיגריות לאפשרית. ניתנת תמיכה מלאה בכל הצרכים והשלבים של הגמילה כדי להגיע ליעד המיוחל – הפסקת עישון סיגריות. כן, זה אפשרי. אגב, לא רק הפסקת העישון היא חשובה אלא גם היכולת לחדול מן הגעגוע לסיגריות. כך שגם אם נמצאים בקרבת מעשנים בין אם בעבודה, בחיי החברה או אפילו בני משפחה, מקבלים את כל הכלים שעוזרים להימנע מחזרה לעישון.

 

בדוק אם אתה מתאים לטיפול בגמילה מעישון, ללא התחייבות

כבר 67,878 אנשים עשו בדיקת התאמה לגמילה מעישון

בדוק עכשיו

פרטיותך חשובה לנו

 

 

שתף:
קבלו טיפים על חיסכון השקעות וכלכלה מעשית
https://www.reali.co.il/wp-content/themes/realitheme

כתבות מומלצות